Rok 2021

Zakończenie 2021 roku

Mszą i nabożeństwem dziękczynno-przebłagalnym pożegnaliśmy stary rok.

Tyle wart jest nasz rok, ile zdołaliśmy przezwyciężyć w sobie niechęci, ile zdołaliśmy przełamać ludzkiej złości i gniewu. Tyle wart jest nasz rok, ile ludziom zdołaliśmy zaoszczędzić smutku, cierpień, przeciwności. Tyle wart jest nasz rok, ile zdołaliśmy okazać ludziom serca, bliskości, współczucia, dobroci i pociechy. Tyle wart jest nasz rok, ile zdołaliśmy zapłacić dobrem za wyrządzane nam zło.” (kard. Stefan Wyszyński)

Trzeba nam się pytać o obecność Boga i wiary w Jego Opatrzność w kończącym się roku.

Na pierwszym miejscu trzeba tutaj wymienić posługę sakramentalną. W tym roku rozdaliśmy 52 tys. Komunii świętych. Odwiedzamy chorych w pierwsze piątki miesiąca – 36 osób systematycznie korzysta z tego sakramentu. Ochrzciliśmy w całym roku 21 dzieci. Do pierwszej komunii św. przystąpiło 16 dzieci. Sakrament bierzmowania przyjęło 14 osób. Do sakramentu małżeństwa przystąpiło 9 par. Umarło 50 osób.

 


Boże NArodzenie

Drodzy Parafianie, Przyjaciele i Goście!

Słowami św. Jana Pawła II chcemy złożyć Wam świąteczne życzenia:
„Niech te piękne Święta Bożego Narodzenia przybliżą nas do siebie i rozszerzą nasze serca. Dzieląc się wigilijnym opłatkiem, tym chlebem, który jest darem Boga i owocem pracy ludzkich rąk, otwórzmy się ku sobie nawzajem, otwórzmy się szeroko na drugiego człowieka, zwłaszcza na tych naszych braci, którzy są samotni, zapomniani albo żyją w niedostatku, a może w biedzie, na tych, którzy są pozbawieni domu czy pracy. Niech ta Wigilia stanie się prawdziwą ucztą miłości!”.
Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia!

Niedziela św. Rodziny i kolędowanie misyjne:

Św. Jana i św. Młodzianków:

 


Rekolekcje Adwentowe

Przez trzy dni rekolekcji adwentowych przeprowadził nas ks. dr Jarosław Przytuła, rektor WSD Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej.

Dziękujemy mu za skierowane do nas słowo Boże.  Mamy nadzieję, że przemieni ono nasze serca.


 Św. Mikołaj

W tym roku św. Mikołaj pamiętał o wszystkich dzieciach (i nie tylko ) zebranych w trzeszczańskim kościele. Przyszedł do nas z prezentami wprawiając w zachwyt najmłodszych parafian.

Nasze grupy duszpasterskie otrzymały zadania specjalne: ich członkowie oprócz znajomości pacierza mogli wykazać się patriotyzmem i znajomością literatury.


 NIepokalane Poczęcie NMP

Niepokalane Poczęcie jest wyjątkową uroczystością Maryjną. Warto pamiętać, że dogmat o niepokalanym poczęciu nie mówi o tym, że Maryja poczęła za sprawą Ducha Świętego, ale stwierdza, że została zachowana od grzechu pierworodnego.

Tego dnia dzieci przygotowujące się do Pierwszej Komunii Świętej otrzymały cudowne medaliki.


Wspomnienie św. Cecylii

W liturgiczne wspomnienie św. Cecylii cieszymy się, bo w naszej parafii ma się kim opiekować.

Schola trzeszczańska co roku powiększa się o kolejne osoby, które regularnie spotykają się, by ćwiczyć śpiew na chwałę Pana pod czujnym okiem Pana organisty. Ale czy tylko? Okazuje się, że nie.

„Wykonujący pieśni musza mieć wysoki poziom moralny i duchowy, bo inaczej to nie będzie posługa tylko rzemiosło”.( Ks. W. Pałęcki)

Dlatego też w muzycznej rodzinie przeżywamy już trzeci rok formacji na różnych płaszczyznach- zarówno osobistej jak i wspólnotowej. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu naszych kapłanów kroczymy co roku ścieżkami tej formacji duchowej po to, by móc jak najlepiej posługiwać podczas Mszy św. (Mamy świadomość, że schola jest jedną z gałęzi LSO )

Uczymy się bardzo ważnych rzeczy o posłudze muzycznej w liturgii a wszystko po to, by odkrywać jej piękno i m.in w taki sposób doświadczać spotkania z Bogiem. Cieszymy się też z tego, że coraz więcej scholanek podejmuje się wymagającego zadania jakim jest śpiew psalmów z ambony.

Podczas Mszy św. dziękowaliśmy Bogu za Jego prowadzenie, miłość, radość z tej posługi i ciągły głód śpiewania Mu na chwałę.


diecezjalny światowy dzień młodych

Młodzież z KSMu, LSO oraz przygotowujący się do bierzmowania wzięli udział w diecezjalnym zjeździe młodzieży w Biłgoraju. Po Mszy pod przewodnictwem ks. bpa Mariana Rojka uczestniczyli w koncercie uwielbieniowym. Chwała Panu!


Wigilia Chrystusa Króla

Chrystus wodzem! Chrystus królem! Chrystus, Chrystus władcą nam!

Wieczorową Mszą Świętą rozpoczęliśmy celebrowanie tajemnicy Chrystusa Króla Wszechświata 

Msza w intencji ministrantów zgromadziła spore grono sług ołtarza. Liczymy na to, że ktoś z tych chłopców wkrótce dołączy do kolegium prezbiterów

Dzisiejsza uroczystość to także święto Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej. Z tej okazji doszło do spotkania z KSMem ze Strzyżowa.


Kurs Lektorski

Odbyło się kolejne spotkanie kursu lektorskiego dla Rejonu Hrubieszowskiego.

Kandydaci na lektorów dowiedzieli się jaka jest rola muzyki w liturgii, w jaki sposób przygotowywać się do czytania i na co zwracać uwagę podczas proklamacji słowa Bożego. Dzięki zajęciom z ks. Kamilem Kossakiem uczestnicy kursu zapoznali się z ofiarniczym wymiarem Mszy oraz dowiedzieli się co to jest antropocentryzm.


11 listopada- Święto odzyskania niepodległości przez Polskę

 „Przed Twe ołtarze zanosim błaganie,

Ojczyznę wolną pobłogosław Panie! „

Montaż słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów ze Szkoły Postawowej w Mołodiatyczach, uroczysta Msza Święta za Ojczyznę i złożenie kwiatów pod pomnikiem – tak wyglądały obchody Święta Odzyskania Niepodległości.

W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, na czele z Panem Wójtem Stanisławem Czarnotą i przewodniczącym Rady Gminy Mariuszem Pietnowskim. Obecne były poczty sztandarowe organizacji kombatanckich, straży pożarnych i szkół z terenu gminy.

Pod przewodnictwem ks. Marka Barszczowskiego modliliśmy się wspólnie o jedność w narodzie. Wspominał o tym również w swoim kazaniu ks. kan. Włodzimierz Kwietniewski.


I Niedziela Miesiąca-Msza św z nieszporami

Mszą św. z nieszporami rozpoczęliśmy świętowanie Dnia Pańskiego. Podobnie jak miesiąc temu słuchacze Katolickiego Radia Zamość mogli łączyć się z nami podczas tej modlitwy.


 Wszystkich Świetych i zaduszki

Dwa dni poświęcone tym, których fizycznie już z nami nie ma:

1 listopada – Uroczystość Wszystkich Świętych. Radosny dzień, w którym cieszymy się wraz z tymi, którzy osiągnęli chwałę nieba. 2 listopada – Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Dzień zadumy i pomocy wobec dusz cierpiących w czyśćcu. Jak co roku w naszej wspólnocie parafialnej w te dni modliliśmy się na różańcu za naszych bliskich zmarłych, przeszliśmy w procesji po cmentarzu i uczestniczyliśmy w Mszy Świętej.


IV Bal Wszystkich świętych

Gdy wszyscy święci idą do nieba

To święty Piotr na saksie gra

Małe aniołki stukają w stołki

A Magdalena tańczy „cza cza cza”

Po Mszy o godzinie dwunastej odbył się IV Bal Wszystkich Świętych.  Dzieci uczestniczyły w zabawach, spotkały się ze św. Mikołajem i zjadły przepyszną pizzę. Serdecznie dziękujemy uczestnikom balu, rodzicom oraz dzieciom, a także każdemu, kto pomógł w organizacji tego wspólnotowego wydarzenia.

Szczególne wyrazy wdzięczności kierujemy w stronę Gminnego Ośrodka Kultury w Trzeszczanach.


Tydzień misyjny 

„Nie lękajcie się!”

W dniu 27 października 2021 roku odbył się w naszej szkole uroczysty apel, poświęcony Świętemu Janowi Pawłowi II. Po raz kolejny mieliśmy okazję przypomnieć sobie postać i słowa papieża Polaka, które kierował do wszystkich rodaków. Wypowiedziane 43 lata temu słowa „Nie lękajcie się” nigdy nie straciły i nie stracą na aktualności. Szczególnie w czasie pandemii koronawirusa są nam tym bardziej potrzebne.

Apel zapoczątkował w naszej szkole obchody Tygodnia Misyjnego. Z tej okazji gościliśmy siostry misjonarki ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi w Łabuniach.

Koło Misyjne działające przy naszej szkole przyjęło w swoje szeregi nowych członków. Wspólnie z Samorządem Uczniowskim i Szkolnym Kołem PCK rozpoczęło całoroczną akcję humanitarną zbierania pasty i szczoteczek do zębów, środków opatrunkowych i mydła dla Afryki.

Uroczysty apel przygotowały klasy V i VI oraz chór szkolny.

Siostry odwiedziły również Szkołę Podstawową w Mołodiatyczaczach.


Kurs lektorski rejonu hrubieszowskiego rozpoczął się w trzeszczanach

Rozpoczęły się spotkania kursu lektorskiego dla rejonu hrubieszowskiego.

Na kurs zapisało się ponad dwadzieścia osób.  Mamy nadzieję, że poznawanie przez nich słowa zawartego w Biblii przyczyni się do pogłębienia relacji i pokochania Słowa wcielonego – Jezusa Chrystusa.


Przyjaciele oblubieńca-dzień skupienia

Tegoroczny dzień skupienia we wspólnocie Przyjaciele Oblubieńca odbył się w Biłgoraju.

Z nadzieją wkraczamy w kolejny rok formacji. Zapraszamy też wszystkie osoby, które chciałyby dołączyć do nas i doświadczyć bycia we wspólnocie. Spotykamy się we środy, rozpoczynamy zawsze Mszą św. o godzinie 17.00 .


 Zakończenie nabożeństw fatimskich

Po raz ostatni w tym roku nasza wspólnota parafialna uczestniczyła w nabożeństwie fatimskim.

Zapraszamy na Mszę i różaniec – codziennie o 17:00.


zakończona Renowacja ołtarza głównego 

Nasze prezbiterium nabrało nowego blasku. W ostatnią sobotę zakończono prace przy renowacji ołtarza. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszej wspólnej świątyni parafialnej, gdyż zdjęcia nie oddają pełni krasy. Szczególnie zapraszamy na różańce i na Mszę o godzinie 17:00 oraz na niedzielną Eucharystię o 8:30 oraz o 12:00.


Październik-miesiąc różańcowy

Nadszedł październik – gromadzimy się w kościele na wspólnotowym odmawianiu różańca, a dzieci przygotowujące się do przyjęcia Komunii po praz pierwszy, otrzymały różańce.


Imieniny ks MAteusza

21 września swoje imieniny obchodzi nasz wikariusz- ks Mateusz 

Z tej okazji życzymy Ci, drogi Księże, Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej i św. Mateusza Ewangelisty. Niech Twoje kapłaństwo będzie trwaniem przy Jezusie, serce przy sercu.

Twój radosny sposób bycia wynika z doświadczenia bliskości z Jezusem. Niech to doświadczenie prowadzi Cię tak jak dotąd, wypełniając Twoją codzienność wiarą, że jest z Tobą Twój Pan.

Niech Twoje umiłowanie pięknej liturgii owocuje w pracy z naszymi grupami duszpasterskimi ku chwale Boga w Trójcy Jedynego a głoszone przez Ciebie

Słowo Boże niech dociera do ludzkich serc, porusza je i przemienia ku dobremu.

Szczęść Boże.


Odpust w MAjdanie Wielkim

Święto patronalne kościoła filialnego w Majdanie Wielkim zgromadziło wiernych z parafii, ale także i z okolicy.

Sumie przewodniczył i homilię wygłosił ks. kan. Mieczysław Marszałek, posługujący aktualnie w Grabowcu.


V Olimpiada sportowa w Zamościu

Członkowie Liturgicznej Służby Ołtarza i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży z naszej parafii wzięli udział w diecezjalnej pielgrzymce do Zamościa oraz w V Olimpiadzie Sportowej.

Udało nam się zdobyć trzy medale.


 Pożegnanie PAna Kościelnego

Z bólem serca zawiadamiamy, że 13.09.2021r po Mszy wieczornej pan kościelny Mirosław Wilczyński odszedł do domu Pana. Jego duszę polecamy miłosiernemu Bogu.


Beatyfikacja Stefana kardynAŁA WYSZYŃSKIEGO I ŚLADY JEGO OBECNOŚCI W NASZEJ PARAFII

Wraz z całym Kościołem w Polsce cieszymy się z beatyfikacji Stefana kard. Wyszyńskiego.

Prymas Tysiąclecia zostawił ślad także w naszej parafii – na zdjęciach można zobaczyć wpisy z wizytacji w Trzeszczanach z roku 1947 i 1948.

Wizyta w 1948 roku powiązana była z poświęceniem dzwonów, które służą nam po dzień dzisiejszy.

Z tego czasu zachowała się bogata kolekcja zdjęć, które mamy przyjemność wam zaprezentować.

Fotografie pochodzą z kroniki parafialnej, którą bł. Stefan kard. Wyszyński pochwalił także pamiątkowym wpisem.


Odpust ku czci narodzenia nmp

Jedno z trzech urodzin obchodzonych liturgicznie (obok Narodzenia Pańskiego i Narodzenia św. Jana) to nasz odpust parafialny.

Dziękujemy księdzu Piotrowi Brodziakowi za wygłoszone słowo i wspólną modlitwę.

Wczoraj wspominaliśmy naszych zmarłych, podczas wypominek i Mszy wypraszając dla nich dar życia wiecznego ze świętymi w niebie.


NIedziela Radiowa

W niedzielę (05.09) Katolickie Radio Zamość w ramach tzw. „Niedzieli Radiowej” odwiedziło naszą parafię. Transmitowano będzie Mszę św. z kościoła parafialnego w Trzeszczanach o godz. 12:00. W linku poniżej można wysłuchać rozmów z przedstawicielami parafii.

https://www.radiozamosc.pl/wiadomosci/16830,niedziela-radiowa-w-parafii-trzeszczany?fbclid=IwAR2UmSP6tQWAWiv_PNGbwR_S8Cbsla4vmbKTnXoI6dVuIch9Dw_iwe0T3v


Dożynki gminno-parafialne

W ostatnią niedzielę sierpnia, we wspólnocie gminno-parafialnej dziękowaliśmy dobremu Bogu za obfite zbiory.


elementy preezbiterium

Już chyba wszyscy parafianie zobaczyli odnowione elementy prezbiterium „na żywo”.

Nie wszyscy jednak wiedzą, że od jakiegoś czasu w modlitwie towarzyszą nam św. Sykstus (papież, zm. ok. 124r.) oraz św. Perpetua (męczennica, zm. ok. 203), których relikwie zostały umieszczone w mensie ołtarzowej.


Imieniny Ks. KAnonika i Pana Organisty

Ostatnia niedziela to w naszej parafii czas świętowania imienin ks. Kanonika i Pana organisty. Solenizantom składamy najlepsze życzenia: Bożego błogosławieństwa, zdrowia i radości z realizacji powołania do służby Bogu.


Pielgrzymka dziecięcych grup duszpasterskich do Warszawy

Po podsumowaniu pracy LSO nadszedł czas na zwieńczenie roku wszystkich grup duszpasterskich.

W ubiegłym tygodniu udaliśmy się do Warszawy na pielgrzymkę do grobu ks. Popiełuszki. Ten wyjazd formacyjny był jednocześnie nagrodą dla aktywnych, młodych członków naszej wspólnoty parafialnej.

Pierwszego dnia uczestniczyliśmy we Mszy Świętej sprawowanej w kościele, w którym posługiwał bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Następnie udaliśmy się do pałacu wilanowskiego i do Świątyni Opatrzności Bożej. Po zwiedzeniu starówki pojechaliśmy do wygodnego hotelu.

Na drugi dzień po Mszy skierowaliśmy się wprost do Park of Poland, gdzie spędziliśmy kilka niezapomnianych godzin na basenie.

Serdecznie dziękujemy panu Wójtowi za wsparcie finansowe.


 Zakończenie roku formacyjnego LSO

Liturgiczna Służba Ołtarza w ubiegłą środę zakończyła rok formacyjny. Spotkaliśmy się najpierw na uroczystej Mszy w intencji ministrantów, lektorów, ceremoniarzy i scholi, a potem wspólnie zjedliśmy smaczną pizzę.

Koniec roku formacyjnego to czas podsumowań. Z tego powodu ministranci, którzy zdobyli najwięcej punktów w pierwszym semestrze, pojechali niedawno z ks. Mateuszem do Krakowa, a najczęściej służący w semestrze letnim wybrali się w czwartek na kajaki.

Warto pamiętać, że członkowie scholi również należą do Liturgicznej Służby Ołtarza, gdyż ich posługa nie jest „oprawą Mszy Świętej”, ale służbą w przewodniczeniu modlitwie śpiewem, która jest integralną częścią liturgii.

W związku z renowacją nastawy ołtarzowej Msza odbyła się wyjątkowo w nadzwyczajnym miejscu – przy bocznym ołtarzu. Wszystkich parafian zapraszamy, by przyszli zobaczyć odnowiony ołtarz, ambonę, stalle i balaski, przy których będziemy przyjmować Komunię Świętą.


Pamięć o pomordowanych w Leopoldowie

Wspólnota mieszkańców wsi Leopoldów uczciła pamięć pomordowanych przez OUN UPA.

Wszystkie przemówienia przy pomniku – homilia, słowo ks. Dziekana oraz mowa pana Wójta po Mszy – skupiały się na jednym: byśmy pamiętali o chrześcijańskiej miłości, a nie dawali się skłócać wielkim tego świata.


Dwóch nowych ceremoniarzy w naszej parafii

Mamy ceremoniarzy!

Serdecznie gratulujemy Piotrowi i Bartoszowi oraz ich rodzicom.

Pamiętajmy, że to głównie od rodzin zależy wychowanie kolejnych pokoleń i przekazanie bezcennego daru, jakim jest wiara.


Święto patronalne Wspólnoty Przyjaciele Oblubieńca

24 czerwca obchodzimy Uroczystość narodzenia św. Jana Chrzciciela, który jest patronem Wspólnoty Przyjaciele Oblubieńca.

Z tej okazji w naszej parafii członkowie tej Wspólnoty spotkali się na świętowaniu-najpierw na Mszy św. i adoracji dziękując Panu Bogu za ten rok formacji, a później przy ognisku i poczęstunku.

Wszystkim Członkom, Pasterzom i Odpowiedzialnym życzymy wzrastania w wierze i miłości.


Jubileusze święceń kapłańskich

W czerwcu nasi Kapłani obchodzą swoje jubileusze kolejnych lat służby przy ołtarzu Pana. W tym roku ks. Proboszcz ma okrągłą -dwudziestą rocznicę święceń, ks. Wikariusz trzecią a ks. Kanonik pięćdziesiątą trzecią. Z tej okazji za każdego z naszych prezbiterów modliliśmy się podczas Mszy św. i dziękowaliśmy Panu Bogu za to, że przez ich ręce możemy korzystać z sakramentów świętych.

W tym roku, z okazji 20 rocznicy święceń, kapłani z roku ks. Proboszcza, którzy 9 czerwca 2001 roku w Katedrze Zamojskiej wypowiedzieli swoje „chcę” wobec Boga i Kościoła, spotkali się na uroczystym jubileuszu, któremu przewodniczył ks. Bp Senior Jan Śrutwa. Wraz z ks. Biskupem dziękczynną Eucharystię za dar powołania koncelebrowali kapłani wyświęceni w zamojskiej katedrze.

Życzymy Bożego błogosławieństwa na tej pięknej drodze powołania, wytrwałości, świętości i radości z codziennej służby Panu Bogu.


Nabożenstwo Fatimskie

Czerwcowe Nabożeństwo Fatimskie przygotowało nas do właściwego przeżywania spotkania z Panem Bogiem w Eucharystii. To ona jest centrum życia chrześcijańskiego i szczytem miłości. Słowo Boże na Mszy św. objaśnił nam w homilii ks. Mateusz, który przypomniał, że „do nas należy siać i podlewać, ale to Bóg daje wzrost. My mamy robić swoje, a efekty zależą od współpracy z łaską i woli Pana.”


Oktawa Bożego Ciała

Kultywowanie tradycji pomaga wzmocnić wiarę. Wychodząc z tego założenia, nasi parafianie tłumnie wzięli udział w zakończeniu tzw. „Oktawy” Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa.

Po Mszy wyruszyła procesja do czterech ołtarzy, a po procesji wszystkie dzieci otrzymały specjalne błogosławieństwo.


Uroczystości w Drogojówce

Drogojówka w niedzielę wspominała pamięć swoich pomordowanych mieszkańców.


Bierzmowanie

Wołanie o Ducha Świętego nie przestaje rozbrzmiewać w naszej trzeszczańskiej świątyni.

W ostatni piątek młodzież z klas ósmych przyjęła bierzmowanie z rąk ks. bpa Mariana Rojka. Mamy nadzieję, ż w swoim życiu rzeczywiście wypełnią pragnienia, które wyrażali: mężne wyznawanie wiary i postępowanie według jej zasad.

Pod koniec Mszy w szeregi ministrantów przyjęto także grupę chłopców. Życzymy im wytrwałości w służbie przy ołtarzu Pana.

fot. Ola Chimczuk


Boże Ciało

Zróbcie mu miejsce, Pan idzie z nieba,

Pod przymiotami ukryty chleba.

Zagrody nasze widzieć przychodzi,

I jak się Jego dzieciom powodzi.

Otocz Go wkoło, rzeszo wybrana.

Przed twoim Bogiem zginaj kolana!

Pieśń chwały Jego śpiewaj z weselem

On twoim Ojcem, On Przyjacielem!


Odpust parafialny ku czci Trójcy Przenajświętszej

30 maja nasza wspólnota parafialna obchodziła bardzo ważne święto – odpust ku czci Trójcy Przenajświętszej. Dzień wcześniej polecaliśmy Bogu naszych zmarłych w Mszy i modlitwie różańcowej na cmentarzu.

Sumie odpustowej przewodniczył i homilię wygłosił ks. dr Sylwester Zwolak, dyrektor Katolickie Radio Zamość i Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego naszej kurii diecezjalnej. Dziękujemy mu za wspólną modlitwę i przybliżenie misterium Trójjedynego Boga.

Dziękujemy także tym, którzy przyczynili się do uświetnienia naszej uroczystości: Scholi, Liturgicznej Służbie Ołtarza, Ochotniczej Straży Pożarnej, dzieciom z Koła Misyjnego, czytającym czytania, dziewczynkom sypiącym kwiatki, panu organiście, paniom pomagającym w kuchni i wszystkim zaangażowanym w przygotowanie liturgii.

Dziękujemy również parafianom i gościom za tak liczne uczestnictwo.


Poświęcenie krzyża przydrożnego

W drugi dzień Zielonych Świąt parafianie z Trzeszczan poprosili księdza Dziekana, by ten poświęcił przydrożny krzyż.

Warto dbać o krzyże i kapliczki, bo one są jednym z wyrazów naszej wiary. Stawiane przez naszych przodków, nierzadko popadają w zapomnienie, ale nie w Trzeszczanach. Tutaj pamięć i wiara są przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Ksiądz Proboszcz przypomniał, że to właśnie pod krzyżem Maryja została nam dana za matkę.


Wigilia zesłania Ducha Świętego

W  niedzielę 23 maja obchodziliśmy „urodziny Kościoła” czyli Zesłanie Ducha Świętego. Do tej uroczystości przygotowywaliśmy się przez czuwanie: uroczystą Mszę Świętą wigilijną i adorację Najświętszego Sakramentu.  Podczas modlitwy towarzyszyło nam wołanie „Przyjdź Duchu Święty”.

Dziękujemy wszystkim, którzy aktywnie uczestniczyli w modlitwie: KSMowi, scholi, ministrantom i lektorom.


Msza św za pomordowanych na Korytynie

20 maja parafianie z Korytyny uczcili pamięć pomordowanych mieszkańców wsi – swoich przodków, bliskich i znajomych. Słowo Boże wygłosił ksiądz pułkownik Eugeniusz Łabisz, za co serdecznie mu dziękujemy.

Po Mszy ksiądz Dziekan przypomniał, że ci pomordowani stanowią wzór chrześcijańskiej miłości. Oddali życie za udzielenie pomocy tym, których uważano za wrogów, a nasz Zbawiciel powiedział „Lecz powiadam wam, którzy słuchacie: Miłujcie waszych nieprzyjaciół; dobrze czyńcie tym, którzy was nienawidzą; błogosławcie tym, którzy was przeklinają, i módlcie się za tych, którzy was oczerniają”.

Także pan Wójt zabrał głos i w imieniu wszystkich mieszkańców gminy wyraził wdzięczność wobec tych, którzy oddali życie za Ojczyznę.

Na koniec delegacje złożyły wieńce przy pomniku.


Pierwsza Komunia Święta

Po roku przygotowań dzieci z trzecich klas po raz pierwszy przyjęły Komunię Świętą.

W piątek kandydaci oczyścili swoje serca przez spowiedź i odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych po to, by dzisiaj zjednoczyć się ze Zbawicielem.


Nabożeństwo fatimskie

13 maja to rocznica objawień fatimskich. Jak co roku każdego 13 dnia miesiąca od maja do października modlimy się w naszych intencjach za przyczyną Matki Najświętszej i podejmujemy wezwanie Maryi: Pokuta, pokuta, pokuta!


Odpust w Chyżowicach ku czci św. Floriana

Święto patronalne kościoła filialnego w Chyżowicach zgromadziło na Mszy mieszkańców wsi, którzy przyszli prosić Boga o błogosławieństwo. Także OSP poprzez uczestnictwo w Mszy uczciła swojego patrona.

Księdzu Eugeniuszowi dziękujemy za wygłoszone słowo Boże.

Święto patronalne strażaków

Strażacy z naszej gminy zanosili 4 maja modły do Boga za wstawiennictwem św. Floriana. Słowo Boże wygłosił ks. Eugeniusz Łabisz, który przypomniał życiorys patrona OSP i zachęcił do dawania świadectwa o swojej wierze. W tym miejscu chcielibyśmy serdecznie podziękować Straży Pożarnej za wszelką okazywaną pomoc, za wartę przy grobie Pańskim, prowadzenie procesji oraz wiele innych inicjatyw.


Uroczystość NMP Królowej Polski i 230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Uroczystość NMP Królowej Polski i 230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja zostały uczczone w naszej parafii Mszą Św. pod przewodnictwem ks. ppłk Eugeniusza Łabisza, który odmówił też modlitwę przed pomnikiem na placu kościelnym. Pan Wójt wygłosił okolicznościowe przemówienie a następnie wszyscy przedstawiciele władz samorządowych złożyli kwiaty i znicze: Wójt Gminy Trzeszczany -Pan Stanisław Czarnota, Przewodniczący Rady Gminy Pan Mariusz Pietnowski oraz Pani Irena Olszewska ze Światowego Związku Żołnierzy AK (Koło Rejonowe w Trzeszczanach) i Ks. dziekan Marek Barszczowski.

Na zakończenie Mszy Św. w intencji Ojczyzny odnowiliśmy Śluby Jasnogórskie.


Rozdanie książeczek do nabożeństwa dzieciom przygotowującym się do I Komunii św.

2 maja dzieci przygotowujące się do przyjęcia Pana Jezusa pod postacią chleba otrzymały książeczki do modlitwy. Ksiądz dziekan podkreślił, że nie wystarczy mieć takie modlitewniki, ale trzeba z nich także korzystać 🙂

Jesteśmy pewni, że nasi kandydaci do Pierwszej Komunii są tego świadomi.


Imieniny ks. Dziekana

W Niedzielę Dobrego Pasterza swoje imieniny obchodzi pasterz naszej parafii – ks. dziekan dr Marek Barszczowski 🙂

To on każdego dnia dźwiga ciężar prowadzenia naszej wspólnoty parafialnej do owczarni Chrystusowej ❤

Życzymy mu asystencji Ducha Świętego i wszelkich potrzebnych łask w duszpasterzowaniu oraz życiu prywatnym.


XIII Ogólnopolski Tydzień Biblijny

Tą niedzielą (18 kwietnia) Kościół w Polsce rozpoczął Tydzień Biblijny. Nasza wspólnota parafialna włącza się w obchody tegoż tygodnia poprzez czytanie fragmentu Pisma Świętego przed każdą Eucharystią. Dziś przed kolejnymi Mszami wierni sukcesywnie odczytywali kolejne rozdziały Pierwszego Listu św. Piotra. W dni powszednie wysłuchamy Pierwszego Listu św. Jana, a w środę przed Mszą wieczorną zostanie przeczytany Drugi List św. Piotra.

Wszystkich parafian zachęcamy do sięgnięcia w domu po Biblię, wszak nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa.


NIedziela MiŁosierdzia Bożego

Biała Niedziela kończy obchody Oktawy Wielkiej Nocy. Z tej okazji – jak przez cały tydzień – przeszliśmy z procesją wokół kościoła, by całemu światu jeszcze raz przypomnieć prawdę o zmartwychwstaniu Chrystusa.

Miłosierny Bóg wydał za nas samego siebie, by wybawić nas z niewoli śmierci. Wdzięczni za wszystkie otrzymane dary wypraszaliśmy Bożego Miłosierdzia odmawiając koronkę przed sumą.


Życzenia wielkanocne

Alleluja!
Drodzy Parafianie, Przyjaciele i Goście!
Święta Paschalne są wyjątkowym czasem dla nas, wierzących w Chrystusa. Ofiara Baranka Bożego wyjednała nam usprawiedliwienie i otworzyła bramy nieba. Z tej okazji życzymy Wam, by drogi codzienności prowadziły Was do źródła duchowego życia. Tym źródłem są sakramenty Kościoła. Chrystus Zmartwychwstały jest w nich obecny i dotyka naszych serc. Jako wspólnota parafialna wzrastajmy w miłości Bożej udzielonej nam przez Chrystusa. Wszystkim parafianom, przyjaciołom i ich rodzinom życzymy wielu łask duchowych, ale także zaspokojenia potrzeb materialnych i tego, co niezbędne do godnego życia. Niech Duch Święty umacnia Wasze dobre pragnienia i objawia prawdę o Zmartwychwstałym Synu Bożym.

Wasi duszpasterze

IMG_3534

Niedziela Zmartwychwstania

„Pierwszego dnia po szabacie, wczesnym rankiem, gdy jeszcze było ciemno, Maria Magdalena udała się do grobu i zobaczyła kamień odsunięty od od grobu…”(J.20,1)

Tej nocy dokonał się największy cud w dziejach świata.

Chrystus prawdziwie zmartwychwstał! Jemu chwała i panowanie przez wszystkie wieki!


Wigilia paschalna

„Tej właśnie nocy Chrystus skruszywszy więzy śmierci, jako zwycięzca wyszedł z otchłani”

W tę szczególną noc mamy wam do przekazania pewną niezwykle ważną wiadomość:

CHRYSTUS ZMARTWYCHWSTAŁ!


Wielki Piątek

Dzisiejszą modlitwę nasza wspólnota parafialna rozpoczęła nowenną do Bożego Miłosierdzia i Drogą Krzyżową prowadzoną przez księdza Proboszcza.

Następnie zanurzyliśmy się w liturgię słowa, która zawiodła nas pod krzyż Chrystusa. Umocnieni Jego ciałem, przyjętym w komunii, czuwamy przy grobie i oczekujemy dnia Zmartwychwstania.

Fot. Andrzej Duda


Wielki czwartek

 

O godzinie 17:00 rozpoczęliśmy Mszę, podczas której obchodziliśmy pamiątkę najświętszej Wieczerzy, kiedy to Jezus Chrystus, mając się wydać na śmierć, pozostawił Kościołowi nową wiekuistą Ofiarę i Ucztę swojej miłości. 

Dzień ustanowienia Eucharystii to nie tylko uroczystość kapłanów, ale przede wszystkim święto miłości Boga do człowieka  Jak mówił abp. Fulton J. Sheen – „Największa historia miłosna zawarta jest w maleńkiej, białej hostii”.

Fot. Andrzej Duda

 

Wielki Czwartek prowadzi nas do tajemnicy Eucharystii i kapłaństwa. Dziękujemy dziś Bogu za te sakramenty. Naszą wdzięczność wobec Kapłanów niech wyrazi Wielkopostna Modlitwa o mądrość świętość i odwagę dla naszych duszpasterzy. Wzięło w niej udział wiele osób, w kraju i za granicą. Przychodziliśmy na Mszę św. przez cały Wielki Post i ofiarowaliśmy 431 Komunii św. w tej intencji. Zachęcamy do modlitwy za naszych kapłanów szczególnie dzisiaj. Niech to będzie dar wdzięczności za Ich posługę pośród nas.

Prośmy Dobrego Boga o potrzebne łaski i dary Ducha św, zdrowie i siły do dalszej pracy. Jednocześnie dziękujemy za wszelkie dobro jakiego doświadczamy od Kapłanów. Jesteśmy wdzięczni za trud i poświęcenie, czas, modlitwy i obecność.

Dobrze, że jesteście.

kolaż

parafialne rekolekcje wielkopostne

Parafialne Rekolekcje Wielkopostne przebiegały w ścisłym reżimie sanitarnym, zgodnie z aktualnymi wytycznymi władz państwowych.

Naszym duchowym przewodnikiem był ks. płk dr Eugeniusz Łabisz. 

Serdecznie dziękujemy mu za skierowane do nas słowo. W jego przypadku sprawdza się stara mądrość chrześcijańska, że ten kto umie pościć i cierpieć, ten też umie się radować. Mimo poruszania trudnych tematów takich jak krzyż i sens cierpienia, zaraził nas swoją radością.


Wielki Post 2021

„Nawróć się, ludu, w pokorze, w poście i w płaczu, i w żalu, a światłość twoja jak zorze rozbłyśnie nad Jeruzalem”

Obchodami Środy Popielcowej rozpoczęliśmy czterdziestodniowy Wielki Post. Nasze głowy zostały posypane popiołem i przypomniano nam, że jesteśmy prochem i w proch się obrócimy. 

Droga Krzyżowa w każdy piątek o godz. 16:00

Gorzkie Żale w każdą niedzielę o godz. 11.30

Serdecznie zapraszamy!


wielkopostna modlitwa o mądrość, świętość i odwagę dla naszych kapłanów

Kochani!!! ❤️

Zbliża się Wielki Post. W naszej parafii będzie on w tym roku wypełniony modlitwą o mądrość, świętość i odwagę dla naszych kapłanów- ks. Proboszcza, Wikariusza i Kanonika. Od Środy Popielcowej aż do Wielkiego Czwartku (włącznie) będziemy mogli przyjść na dowolną Eucharystię i przyjąć Komunię świętą w tej intencji jako dar wdzięczności za Ich posługę sakramentalną w naszym życiu.

👉 W naszym kościele oraz w kaplicach są do pobrania deklaracje uczestnictwa (anonimowe), na których zaznaczamy ilość Mszy św. wraz z komunią św., które chcemy ofiarować w tej intencji.

👉 Deklaracje składamy w specjalnym koszyczku w kościele. Można też przekazać je członkom Wspólnoty Przyjaciele Oblubieńca; napisać do nas na messenger lub wysłać e-mail w treści podając wybrane dni.

👉 Każdy może wziąć udział! (Nie musisz być pełnoletni.) Wystarczy być w stanie łaski uświęcającej.

👉Ilość Mszy św. jest całkowicie dowolna. Jedna dwie trzy.. a nawet we wszystkie dni Wielkiego Postu.

👉 Jeśli mieszkasz poza parafią a chcesz wziąć udział to też możesz to zrobić. Napisz do nas a w Eucharystii za kapłanów możesz uczestniczyć w swoim miejscu zamieszkania.

👉 Razem z deklaracją można wziąć kartki z modlitwą za kapłanów św. Faustyny. Polecamy do odmawiania przed lub po Mszy św.

„Takich mamy kapłanów jakich sobie wymodlimy” św. Jan Maria Vianney

IMG_0432

Kolędowanie z chórem knieja

W Niedzielę Słowa Bożego podczas homilii szukaliśmy odpowiedzi na pytanie: kto może nam głosić Ewangelię? Prosta odpowiedź „każdy” niewątpliwie skłania do refleksji…

A w naszym kościele tego dnia Pan Bóg przemawiał do przybyłych na Mszę św. między innymi poprzez… muzyków śpiewających kolędy.

Gościliśmy wśród nas członków Chóru Knieja (z Grabowca), który działa przy Polskim Związku Łowieckim w Zamościu.

Dziękujemy za wspólne kolędowanie.


Herody

Co właściwie zaszło między królem Herodem, Trzema Mędrcami, Aniołem i… Żydem? Kto był ten wie!

Dziś nasza młodzież z KSM-u odegrała sceny z tradycyjnych Herodów wcielając się w różne postaci. Dziękujemy za zaangażowanie młodym aktorom.

Uroczystość Objawienia Pańskiego to w naszej tradycji również dzień poświęcenia kredy i kadzidła.