Rok 2020

Święta BOżego Narodzenia i oktawa

Święta, święta i… po świętach? Nie! Jeszcze oktawa, którą świętuje się podobnie do Uroczystości Narodzenia Pańskiego 😉 A cóż to był za czas! Najpierw Sam dzień Bożego narodzenia, który przypomina nam, ze Syn Boży stał się człowiekiem, abyśmy mogli stać się dziećmi Bożymi. Nazajutrz św. Szczepana – pierwszego męczennika. Jest to dzień, który przypomina nam, że droga chrześcijanina nie jest prosta. Kolędnicy misyjni pod przewodnictwem p. Gryn po raz kolejny śpiewali dla nas i zbierali fundusze na potrzeby misji. Na zakończenie odbyło się tradycyjne poświęcenie owsa. Następnie Niedziela Świętej Rodziny z płomienną homilią ks. Proboszcza o odpowiedzialności i więziach rodzinnych, po której małżonkowie odnowili swoje ślubowania. Po Mszy – zgodnie z tradycją – wierni mieli możliwość skosztowania wina św. Jana. Obchody zakończyło dzisiejsze wspomnienie św. Młodzianków – na tę okoliczność odbyło się błogosławieństwo dzieci, zarówno tych młodszych jak i starszych.  


Pasterka

Chwała na wysokości Bogu a na ziemi pokój ludziom Jego upodobania Tymi słowami zakończyła się dzisiejsza Ewangelia. Do Pokoju wzywał także ks. Proboszcz podczas płomiennej homilii. Nie da się przyjąć Bożej Dzieciny bez pokoju między ludźmi. Dziękujemy wszystkim, którzy aktywnie uczestniczyli w liturgii.


Boże Narodzenie 2020

Drodzy Nasi Parafianie, Przyjaciele, wszyscy Goście i ludzie dobrej woli! Razem z Maryją i Józefem, naśladując ich prostotę i pokorę, klękamy przed Słowem, które stało się Ciałem: Jezusem Chrystusem, naszym Zbawicielem. Pochylamy się w cichej adoracji nad wielką tajemnicą Wcielenia, które napełnia radością i pokojem każdego, kto przyjmuje Dziecię Jezus do swojego serca. Niezgłębiony jest Bóg w swojej miłości! Oto przychodzi do nas wszystkich, choć na to nie zasługujemy, daje nam Siebie samego i zaprasza do życia wiecznego. W Święta Bożego Narodzenia doświadczymy Jego szczególnej obecności, ale wierzymy, że przychodzi On do nas nieustannie w Najświętszej Eucharystii. Pragnie tylko jednego: abyśmy Go przyjęli z największą miłością, na jaką potrafimy się zdobyć, tak jak Go przyjął św. Józef patron nowego roku liturgicznego. Przełamując wigilijny opłatek życzymy naszym Parafianom, Przyjaciołom, Gościom, ludziom chorym, samotnym czy cierpiącym, przebywającym na kwarantannie czy izolacji, aby Nowonarodzony Chrystus napełnił Wasze serca niezachwianą nadzieją, która pozwoli pokonać wszelkie trudności, i pozwoli przezwyciężyć ten kryzys w dobie pandemii- czy to zdrowotny czy ekonomiczny- silną wiarą, która rozjaśni nawet najbardziej mroczne dni i głęboką miłością, która w każdym człowieku potrafi dostrzec promyk dobra oraz zawsze jest gotowa przebaczyć. Ubogaceni Bożą łaską, z nadzieją wkraczajmy w kolejny etap naszego życia – Anno Domini 2021. Ks. Marek Barszczowski, Ks. Włodzimierz Kwietniewski i Ks. Mateusz Kopa

uuu


Rekolekcje Adwentowe

Zakończyliśmy trzydniowe rekolekcje adwentowe, które prowadził dla nas ks. dr Franciszek Kościelski. Już w niedzielę rekolekcjonista z mocą przypomniał nam o wartości wiary i modlitwy, o tym, że potrzebujemy Boga w swojej codzienności. Poniedziałek – pierwszy dzień spowiedzi – poświęcony był tematowi grzechu i spowiedzi. Ksiądz doktor odświeżył wiedzę z katechezy dot. rodzajów grzechu oraz warunków dobrej spowiedzi. Dzisiejsza nauka dotyczyła rodziny i funkcji, które każdy z nas odpowiedzialnie powinien pełnić w tej najmniejszej komórce społecznej W liturgii aktywnie uczestniczyli członkowie Liturgicznej Służby Ołtarza, scholi, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Wspólnota Przyjaciół Oblubieńca – dziękujemy za pomoc nie tylko przy ołtarzu, ale i w kuchni. Jesteśmy niezwykle wdzięczni Księdzu Franciszkowi za tę prawowierną, katolicką naukę, która obudziła w nas wiarę. Naszą wdzięczność wyraźmy jeszcze raz w wierszu napisanym przez Panią Jolantę: Czcigodny księże Franciszku z niedalekiego Cichobórza, dziękujemy, że przybyłeś tu do nas, chociaż czas pandemii się wydłuża. Przyjąłeś zaproszenie kolegi- naszego księdza Dziekana i dzięki temu możliwość wysłuchania Twych nauk była nam dana. Mówiłeś mądrze, poruszając ważnych tematów wiele, do nas, parafian zgromadzonych w Trzeszczańskim kościele. Podkreślałeś, że rekolekcje to czas łaski od Boga, i że czyste sumienie to recepta na szczęście i najlepsza do niego droga. O wierze nauczałeś wspominając, że jest ta naturalna i ta nadprzyrodzona, o tej ostatniej mówi nam Biblia Księga Natchniona. Dziękujemy Ci za dosadne zdefiniowanie grzechu, za podpowiedź, by spowiadać się dokładnie i bez pośpiechu. Bo grzesząc zadajemy Chrystusowi ranę, dobrze, że poprzez spowiedź pojednanie z Bogiem jest nam dane. Mówiłeś, że konfesjonał to gabinet lekarza duszy i tak jest, bo rozgrzeszenie niejeden ciężar grzechu kruszy. Dzięki Twym naukom wiemy, że rekolekcje to najlepszy przygotowań czas, aby w Święta maleńki Jezus narodził się nie w żłóbku, ale w każdym z nas. Życząc Błogosławieństwa Bożego, jeszcze raz za nauki dziękujemy i zapewniamy, że w księdza intencji modlić się będziemy. Szczęść Boże.


Niepokalane Poczęcie NMP

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny obchodzona jest w Kościele Katolickim 8 grudnia. Tego dnia dzieci przygotowujące się do I Komunii św. w naszej parafii otrzymały poświęcone medaliki z wizerunkiem Matki Bożej. Przypominamy, że w świetle nauczania Kościoła medalik nie jest talizmanem, którego magiczne działanie ma chronić przed jakimś nieszczęściem. Jest natomiast sakramentalium, objawionym bezpośrednio przez Matkę Bożą, które pomaga nam zaznać szczęścia. (I żeby nie było żadnych wątpliwości, dodajmy – szczęścia wiecznego.) „Sakramentaliami nazywa się święte znaki ustanowione przez Kościół. Mają one na celu przygotowanie ludzi do przyjęcia owocu sakramentów oraz uświęcanie różnych okoliczności życia” (por.KKK1677)  

medaliki

Wizyta św. Mikołaja

Przyszedł! Święty Mikołaj po trudach całonocnej podróży dotarł do naszej parafii. Hojnie obdarował wszystkie grzeczne dzieci… i nie tylko 😉 Ulubiony biskup nie wręczył tym razem żadnej rózgi, ale za to trzeba było się wykazać znajomością pacierza…wszak przynależność do grup duszpasterskich zobowiązuje! Dziękujemy św. Mikołajowi za podjęty trud i hojność serca wobec dzieci… małych i dużych.  


Adwent

  Rozpoczynamy (tj co roku) w naszym kościele Msze św. Roratnie ❤️ Zapraszamy: ✔️poniedziałek, wtorek, środa o godz. 16.00. ✔️ czwartek, piątek i sobota o godz. 8.00.  


Rekolekcje kapłańskie

Zadaniem księży jest nie tylko troska o prowadzenie Bożej Owczarni do Królestwa Niebieskiego, ale także dbanie o własne zbawienie. Z tego powodu nasi prezbiterzy – jak co roku – wzięli udział w rekolekcjach w zakopiańskiej księżówce. Tydzień temu swój czas odnowy duchowej pod przewodnictwem o. Jacka Szymczaka OP przeżywał ks. Mateusz, a w tym tygodniu ks. Piotr Spyra prowadził po meandrach duchowości ks. Proboszcza i ks. Kanonika. Rekolekcje to nie tylko odnowa ducha, lecz także czas odpoczynku fizycznego pośród niesamowitej, górskiej aury. Księża przesyłają serdeczne pozdrowienia z Zakopanego dla wszystkich parafian.  


Wspomnienie św. Cecylii

22 listopada obchodzimy wspomnienie św. Cecylii. Należy ona do najsłynniejszych męczennic Kościoła, patronuje muzyce sakralnej. W minioną środę ks. Kanonik odprawiał Eucharystię w intencji Pana Organisty oraz wszystkich członków chóru i scholi. Jest to dobra okazja do tego, aby bliżej poznać historię kościelnego chóru w Trzeszczanach. Posiadamy w naszym kościele fotografię wykonaną dokładnie 100 lat temu (pochodzi z 1920 roku). Przedstawia ona osoby tworzące ówczesny chór parafialny na tle budowanego kościoła. Przez długie lata tradycja śpiewu podczas Mszy św. przetrwała i jest kontynuowana przez naszą scholę parafialną. Mamy nadzieję, iż wszyscy, w których rękach leżą losy muzyki liturgicznej, poprzez swoją formację i posługę będą dokładać wszelkich starań, by liturgia była pełna uroczystych akcentów a przez to stawała się prawdziwym przedsmakiem liturgii niebieskiej.


100 rocznica Bitwy pod Trzeszczanami

            W 2020 roku przypada 100 rocznica Bitwy pod Trzeszczanami, która miała miejsce
w dniach 1 i 2 września 1920 roku.  O tej bitwie  Wikipedia  wspomina krótko w dwóch linijkach. Chcąc godnie uczcić setną rocznicę już na początku roku zacząłem się do niej przygotowywać. Nie posiadałem większej wiedzy na ten temat. Pierwsza podpowiedź znajdowała się na tablicy nagrobnej na cmentarzu parafialnym w Trzeszczanach. Z treści napisu widniejącego na pomniku wynikało, że pochowanych jest tu 48 żołnierzy z II pp Legionów w większości uczniów szkół średnich z Piotrkowa Trybunalskiego i Częstochowy. W lutym br. wystosowałem pisma do różnych instytucji w tym do Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie. Nawiązałem kontakt telefoniczny
z redakcją „Gazety Częstochowskiej”, a następnie drogą mailową zwróciłem się z prośbą, aby na swoich stronach internetowych umieścili mój apel.  Pisząc do  „Gazety Częstochowskiej” oczekiwałem, że znajdą się bliscy poległych w Bitwie pod Trzeszczanami, że uda się ustalić ich nazwiska. Faktycznie na stronach Tej gazety ukazał się mój apel. Niestety nie było żadnego odzewu. Następnie w marcu wystąpiła pandemia coronawirusa. Zamarła gospodarka, odwoływano wydarzenia kulturalne, imprezy i rocznice. Traciłem już wszelką nadzieję, że uda się cokolwiek ustalić nie myśląc w tych okolicznościach o jakichkolwiek obchodach.

             A tu nagle niespodzianka. Otrzymałem korespondencję z IPN w Lublinie skąd nadesłano    imienny wykaz żołnierzy poległych pod Trzeszczanami w dniu 02 września 1920 roku, sporządzony na podstawie wydawnictwa Wojskowego Biura Historycznego z lat 30 XX wieku,
 a byli to:

 1. Bański Wacław, sierżant
 2. Dziechciński Bronisław, szeregowy
 3. Faleksy Tadeusz, porucznik
 4. Helwig Stefan, szeregowy
 5. Kołodziej Józef, szeregowy
 6. Krawczyk Franciszek, starszy szeregowy
 7. Kubacki Bronisław, starszy szeregowy
 8. Kwiatkowski Stanisław, plutonowy
 9. Majchrzak Kazimierz, szeregowy
 10. 10.Makowski Kazimierz, szeregowy
 11. Makusiński Kazimierz, podporucznik
 12. Malczyk Jan, szeregowy
 13. Nowakowski Stanislaw, szeregowy
 14. Palcewicz Piotr, sierżant
 15. Panowski Władysław, szeregowy
 16. Pawłowski Stanisław, starszy szeregowy
 17. Pelka Piotr, szeregowy
 18. Poniński Ludwik, szeregowy
 19. Rański, sierżant
 20. Raszewski Jan, kapral
 21. Rybczyński Władysław, starszy szeregowy
 22. Skora Józef, szeregowy
 23. Sołtysiak Ludwik, szeregowy
 24. Stojak Szczepan, szeregowy
 25. Strozik Andrzej, szeregowy
 26. Sypułek Piotr, szeregowy
 27. Szymański Zygmunt, szeregowy
 28. Walerjańczyk Kazimierz, starszy szeregowy
 29. Więcławski Tomasz, kapral.

            W szpitalach w Krasnymstawie, Chełmie i Lublinie zmarli w wyniku ran szer. Antoni Fura, szer. Wiktor Olejarczyk,  szer. Jan Stężały, szer. Aleksander Brzeziński, szer. Antoni Świąc.

W tym samym czasie mój apel w intrenecie odnalazł pochodzący z Trzeszczan Pan Andrzej Klocek. Nawiązał kontakt z Panem Wójtem Stanisławem Czarnotą.  Okazało się, że zgromadził już sporo materiałów o tamtych wydarzeniach. Owocem tej współpracy jest książka wydana przez Gminę Trzeszczany „Bitwa pod Trzeszczanami i Gliniskami”. Dzięki pracy Pana Klocka udało się sprostować nazwisko oficera pochowanego obok mogiły żołnierskiej pod nazwiskiem Strzałkowski, którym jak się okazało był ppor. Aleksander Szołkowski.  Po 100 latach od tamtych wydarzeń udało się ustalić  personalia dotychczas nieznanego żołnierza poległego w  dniu 5 września 1920 roku
w Bogucicach tj. Ułana Edwarda Rościszewskiego. W dniu 29 czerwca 2020 roku nastąpiła ekshumacja i  pochówek w zbiorowej mogile na cmentarzu parafialnym w Trzeszczanach.

            Pisząc apel do  mediów i instytucji  nie liczyłem na wiele,  liczyłem, że może odezwie się ktoś z rodziny poległych pod Trzeszczanami. Ku mojemu zaskoczeniu kilka tygodni po informacji
z IPN-u pod koniec lipca br odezwał się do mnie Pan Jacek Kiljański z Warszawy. Usłyszałem
w telefonie: jestem wnukiem  plutonowego  artylerii Ignacego Kiljańskiego, który walczył w bitwie pod Trzeszczanami w 1920 roku. Umówiliśmy się na spotkanie i zaprosiłem do odwiedzin Trzeszczan.  Za kilka dni Pan Jacek Kiljański wraz z żoną Małgorzatą Kiljańską bratem Maciejem Kiljańskim z Duchnic pod Warszawą oraz przyjaciółmi Mirosławem Skwarkiem z Warszawy
i Kamranem Iranu z Londynu pojawili się w Trzeszczanach. Pan Jacek miał przy sobie książkę
o  “O romantycznej staromodnej wojnie“. Okazało się, że są to wspomnienia  plutonowego Ignacego Kiljańskiego, spisane przez jego syna Józefa Kiljańskiego. Ignacy Kiljański w 1979 roku  wraz z synem Józefem odbył podróż sentymentalną, śladem miejsc w których walczył. A obecnie wnuk Jacek Kiljański z rodziną i znajomymi odwiedza te miejsca. Z gośćmi z Warszawy spotkali się miejscowi pasjonaci historii Pan Henryk Darda z Mołodiatycz wraz z wnukiem Maciejem Nazarem, Pan Janusz Koremski z Góry Grabowiec,  Pan Jan Nazaruk z Trzeszczan oraz Pan Wójt Stanisław Czarnota i moja skromna osoba. Nastąpiła wymiana zapamiętanych od rodzin historii walk pod Trzeszczanami w 1920 roku. Okazuje się, że są one zbieżne ze wspomnieniami plutonowego Kiljańskiego. Pokazujemy domniemane miejsca potyczek, goście są zachwyceni pięknem naszej okolicy, odwiedzamy wspólnie cmentarz. Wspólnie modlimy się nad grobem poległych legionistów. Pokazujemy lokalne zabytki, nasz przepiękny neogotycki kościół parafialny. Po tej wizycie skontaktowałem pana Klocka z panem Kiljańskim. Z tego co wiem Pan Andrzej nadal zgłębia historię tamtych wydarzeń i myślę, że w przyszłości zaowocuje to co najmniej kolejnym rozszerzonym wydaniem obecnej książki, a co za tym idzie rozpropagowanie jak ważna to była bitwa. Pojawiają się kolejne informacje, że gdzieś w miejscowości Gliniska znajduje się mogiła poległych legionistów. Wymaga to zbadania.  Kontaktuje się ze mną kolejny miłośnik historii tych ziem Pan Mieczysław Prystupa, pochodzący z Trzeszczan emerytowany profesor Politechniki Warszawskiej. Kontaktuję go z Panem Andrzejem Klockiem. Ze schematu organizacyjnego  uwzględniającego skład bojowy wojsk polskich można wywnioskować, że
w walkach pod Trzeszczanami brało udział ok 1500 żołnierzy polskich w tym artyleria. Pomimo odniesionych strat II pp legionów po odparciu bolszewików odszedł w kierunku  przez Wojsławice na Krasnystaw, a stamtąd po załadunku  drogą kolejową udał się na Nowogródczyznę gdzie walczył nadal  z bolszewikami.

             W dniu 8 września 2020 r. miała miejsce uroczystość odsłonięcia pomnika  usytuowanego przy kościele parafialnym w Trzeszczanach. Piszący te słowa wygłosił następujący odczyt. Cytuję obszerny fragment.

            Tobie Polsko w setną rocznicę odzyskania niepodległości. Taki napis widnieje na odsłanianym pomniku.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie image.png

Należałoby  powiedzieć Tobie Polsko,  Wam dzielni obrońcy Ojczyzny, Wam Orlęta Trzeszczańskie. Bo jak inaczej nazwać tych młodych żołnierzy, którzy 100 lat temu w 1920 roku
w obliczu  naporu armii sowieckiej Rosji, która po trupie Polski chciała ponieść komunizm na całą Europę,   odpowiedzieli na wezwanie marszałka Józefa Piłsudskiego i stanęli do walki w obronie naszej ojczyzny, która po 123 latach niewoli w 1918 roku odzyskała niepodległość.  Ci młodzi chłopcy, którzy jak  głosi napis  na płycie nagrobnej na miejscowym cmentarzu  parafialnym,
w większości uczniowie szkół średnich Piotrkowa Trybunalskiego i Częstochowy rozpoczęli służbę w II pułku piechoty.  Dowódcą  pułku był  płk. Stanisław Tessaro, późniejszy generał brygady.
W trakcie bitwy warszawskiej II pp pozostawał w odwodzie Naczelnego Wodza. Stamtąd trafił na Zamojszczyznę gdzie toczył ciężkie walki pod Zawalowem, a następnie pod Trzeszczanami. Po udanym manewrze Wojska Polskiego nazwanym  “Cudem nad Wisłą“ wojska rosyjskie pod dowództwem Budionnego wycofywały się na wschód. Uciekając grabili okoliczne dwory
i mieszkańców.  Pomimo odwrotu  wojska nieprzyjaciela podejmowały jeszcze działania zaczepne.  Żołnierze polscy zostali zaatakowani w Trzeszczanach, podjęli próbę obrony. Jednak rozwścieczeni siepacze używając białej broni, szabel i pik  rozgromili polski oddział.  Młodzi obrońcy bronili się zaciekle. Jednak w zderzeniu z sowieckimi sołdatami przegrywali. Broniąc się i ginąc wołali swoje matki, prosili o westchnie do Boga.   Pomnik w pewien sposób symbolizuje wznoszącego się do lotu orła. Podobnie  istnienia młodych żołnierzy, którzy wkraczali w dorosłe życie,  (można powiedzieć wzbijali się do lotu w dalsze życie) zostały nagle przerwane.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 1.jpg

            Odsłaniany w dniu dzisiejszym pomnik ma przypominać nam współczesnym o tym, że nasza państwowość została okupiona daniną krwi wielu znanych z nazwiska jak i tych bezimiennych bohaterów, którzy walczyli na trzeszczańskiej ziemi. W okresie do 1939 roku pamiętano i opiekowano się grobami poległych Obrońców Ojczyzny.  Po 1945 roku do 1989 roku przemilczano, że są to groby z wojny 1920 roku. Po wkroczeniu Armii Czerwonej w 1939 roku 
w sposób szczególnie bestialski rozprawiono się z polską ludnością naszych wschodnich
i kresowych ziem. Wywożono na Syberię.  Niektórzy na tej nieludzkiej ziemi zostali na zawsze. Żołnierzy, funkcjonariuszy Korpusu Ochrony Pogranicza,  policjantów Policji Państwowej internowano, a następnie mordowano w stalinowskich kazamatach. Była to zemsta za 1920 rok.

            Nam i  następnym pokoleniom należy się pamiętać o Tych polskich lokalnych Bohaterach. Szczególny apel kieruje do dzieci i młodzieży, aby pamiętali o wydarzeniach z przeszłości by tę pamięć kultywowali i  przekazywali następnym pokoleniom.

            Słowa podziękowania kieruje na ręce księdza dziekana Marka Barszczowskiego, proboszcza parafii w Trzeszczanach za udostępnienie tak godnego miejsca pod pomnik oraz Wójtowi Gminy Trzeszczany  Panu Stanisławowi Czarnocie. To w głównej mierze dzięki współpracy powstał ten piękny pomnik. 

Cześć  i chwała Bohaterom

.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 3.jpg

 W dniu 28 września 2020 r. ponownie skontaktował się ze mną Pan Kiljański. Tym razem to Pan Maciej Kiljański z m. Duchnice pod Warszawą, który jest z zamiłowania metaloplastykiem. Rodzina Kiljańskich postanowiła ufundować w  100 rocznicę Bitwy pod Trzeszczanami krzyż,  stylizowany na krzyż walecznych. Krzyż to dowód wdzięczności dla lokalnej społeczności za dbanie o miejsce wiecznego spoczynku poległych legionistów oraz wotum wdzięczności wnuków za bohaterską postawę ich dziadka Ignacego Kiljańskiego (1999-1981) plutonowego artylerii  uczestnika walk pod Trzeszczanami. W dniu 18 października pokonując ponad 350 km w jedną stronę Pan Maciej dostarczył wykonany przez siebie ponad 3metrowej wysokości krzyż. Krzyż został odebrany przez przedstawicieli lokalnego samorządu Wójta Gminy Trzeszczany Stanisława Czarnotę oraz Przewodniczącego Rady Gminy Trzeszczany Mariusza Pietnowskiego. Uzgodniono w porozumieniu z księdzem dziekanem, że zostanie ustawiony przy pomniku poległych legionistów. Od 26 października 2020 r.  krzyż ustawiony jest przy pomniku legionistów.

            Nie pochodzę z Trzeszczan, ale od wielu lat interesuję się historią naszej Małej Ojczyzny jaką jest Gmina Trzeszczany.  Z zapartym tchem słuchałem opowieści nieżyjącej już Heleny Lis zd. Lipian z Trzeszczan, która relacjonowała zasłyszany od swoich rodziców Marcina i Katarzyny Lipian przekaz jak wyglądała bitwa. Opisywała przekazany jej wygląd pomordowanych legionistów, którzy ograbieni przez Rosjan z butów i odzieży leżeli na łące i w  zabudowaniach Lipianów. Wspominała o tym jak jej ojciec wysyłał listy do rodzin legionistów z informacją o śmierci. Syn Cioci Heleny, Lech Lis z Wrocławia zamówił u hrubieszowskiego batalisty Stanisława Bodesa obraz. Powstał piękny obraz przedstawiający Bitwę pod Trzeszczanami. Obraz został podarowany przez Lecha Lisa Szkole Podstawowej w Trzeszczanach.

            Z zasłyszanych przekazów wynika, że z najbliższej okolicy w wojnie 1920 roku brali udział następujący legioniści: Józef Jaślikowski z Trzeszczan zwany Ziutkiem, Michał Kidyba zwany Michałkiem (kawalerzysta, który stracił na wojnie rękę), Józef Pomiankiewicz z Trzeszczan  Bitner z Mołodiatycz, Jan Brożek z Chyżowic (dziadek mojej żony, pochodził z Urzędowa k. Kraśnika), Prokop z Drogojówki, Lis i Mazurek z Józefina (kawalerowie orderu Virtuti Militari), Koremski z Mołodiatycz i wieli innych.

            Jeżeli w swoich rodzinach posiadają Państwo zdjęcia, listy, odznaczenia itp. Z okresu walk 1920 roku,  bądź dysponujecie opowieściami swoich dziadków lub rodziców to proszę o ich przekazywanie takim osobom jak Pan Andrzej Klocek, który nadał pracuje nad tą sprawą.

Mottem niniejszego opracowania niech będą bardzo wymowne słowa piosenki wykonywanej przez Bernarda Ładysza.

” Nie zobaczysz, matko, syna Choćbyś oczy wypatrzyła Choćbyś co dzień rannym świtem Na skraj drogi wychodziła Jego ręce zatrzymane Nie będą już nic robiły Jego usta przysypane Nie będą już nic mówiły Nie zobaczysz, siostro, brata Choćbyś oczy wypłakała Choćbyś poszła na kraj świata I szukała, i wołała Już pożegnał łyżki, miski Te najlepsze towarzyszki Żołnierskiej niedoli Choćbyś oczy wypatrzyła Nie zobaczysz, matko, syna Już go nic nie boli „

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 4.jpg

Od lewej: Jan Nazaruk z Trzeszczan, Mirosław Skwarek z Warszawy, Małgorzata Kiljańska z Warszawy, Maciej Kiljański okolice Pruszkowa, Przewodniczący RG Trzeszczany Mariusz Pietnowski, Janusz Koremski z Grabowca, Henryk Darda z Mołodiatycz, Jacek Kiljański z Warszawa, Wójt Gminy Trzeszczany Stanisław Czarnota.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 5.jpg
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 6.jpg
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 7.jpg

Opracował i foto. Mariusz Pietnowski


Narodowe Święto Niepodległości

„O Królowo Polskiej Korony
wolność pokój i miłość racz dać
by ten naród boleśnie gnębiony
odtąd wiernie przy Tobie mógł trwać!”

Bogu niech będą dzięki za wolną Polskę!
11 listopada, jako co roku, obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. W naszym kościele parafialnym miała miejsce uroczysta Msza święta w intencji Ojczyzny, której przewodniczył ks. dziekan Marek Barszczowski.

Trzeba nam pamiętać o tych wydarzeniach sprzed 102 lat, bez których nie byłoby dziś wolnej Polski, pamiętać o wszystkich, którzy za tę wolność zapłacili własnym życiem.
W naszej małej Ojczyźnie (jaką jest Gmina Trzeszczany), w (prawie 100- letnim) kościele, podczas Eucharystii modliliśmy się o Boże błogosławieństwo dla Polski, pokój i zgodę dla jej mieszkańców.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do upamiętnienia tych wydarzeń: Panu Wójtowi za ofiarowane kwiaty do kościoła, pracownikom GOK za wykonanie dekoracji, ks. Kanonikowi za patriotycznie kazanie a naszym Parafianom za uczestnictwo we wspólnej Mszy św. w intencji Ojczyzny. Jak dobrze jest móc podziękować za ten wielki dar wolności.
„Przed Twe ołtarze zanosim błaganie,
Ojczyznę wolną pobłogosław Panie…”


100 rocznica

Bitwy pod trzeszczanami

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z dokumentem opisującym Bitwę pod Trzeszczanami oraz jej godne upamiętnienie w naszej miejscowości, opracowanym przez p. Mariusza Pietnowskiego.

Całość znajduje się w zakładce „galeria”.


nieszpory

W naszej parafii zakończyliśmy dziś Nieszpory za zmarłych. Tę modlitwę wznowimy od grudnia, gdyż w pierwsze soboty miesiąca przy okazji wieczornej Mszy będziemy się spotykać na pierwszych nieszporach z niedzieli i tym samym rozpoczniemy świętowanie Dnia Pańskiego . Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby modlić się razem z nami i odkryć piękno Liturgii Godzin. Czym są Nieszpory? (łac. Vesperae od vesper – wieczór) Jest to przedostatnia część liturgii godzin, sprawowana w porze wieczornej. Pojawiają się w niej elementy wielkiego dziękczynienia składanego Panu Bogu za to, co w danym dniu zostało dane człowiekowi, jak również i za dobro przezeń dokonane. Jest to także modlitwa uwielbienia i wychwalania Bożego Majestatu utkana ze Słowa Bożego – podstawą Liturgii Godzin są psalmy i czytania z Pisma Świętego.


1 listopada- Wszystkich świętych

i 2 listopada modlitwa za zmarłych

Tego roku 1 i 2 listopada przeżywaliśmy nieco inaczej niż zazwyczaj. W związku z zamknięciem cmentarzy wszystkie uroczystości odbywały się w naszym parafialnym kościele. 1 listopada obchodziliśmy Uroczystość Wszystkich Świętych – chwaliliśmy Boga za wszystkich, którzy osiągnęli chwałę nieba i teraz orędują za nami. 2 listopada z kolei był dniem zadumy – Wspomnienie Wiernych Zmarłych. Modliliśmy się za naszych bliskich, prosząc o miłosierdzie dla nich, by miłosierny Bóg odsunął od nich kary za grzechy i przyjął do Królestwa Niebieskiego. Ostatnie dwa dni towarzyszyła nam modlitwa różańcowa za zmarłych, natomiast od jutra zaczniemy polecać zmarłych w wypominkach połączonych z liturgią nieszporów. Jak podaje Ogólne Wprowadzenie do Liturgii Godzin: Nieszpory odprawia się w porze wieczornej, gdy dzień się już kończy, „dzięki składając za to, co w tym dniu zostało nam dane, i za dobro, które przez nas było dokonane”. Ta modlitwa „wznosząca się jak kadzidło przed obliczem Pana i wzniesienie rąk naszych w wieczornej ofierze” jest również pamiątką Odkupienia. Można ją „również rozumieć w głębszym jeszcze znaczeniu jako rzeczywistą ofiarę wieczorną: tę przekazaną nam przez Pana i Zbawiciela naszego i przez Niego złożoną podczas Ostatniej Wieczerzy z Apostołami, na której dał początek sakramentom Kościoła. Można ją też pojmować jako ofiarę wieczorną, którą złożył następnego dnia, to znaczy przy końcu wieków, kiedy rozpostarł swe ręce dla zbawienia całego świata i ofiarował się Ojcu”. Mamy się więc wtedy zwracać z nadzieją ku Światłu, które nie zna zachodu – „modlić się i prosić, by Chrystus powrócił i przyniósł nam łaskę wiekuistej światłości”. W końcu w tej wieczornej porze łączymy nasze głosy z Kościołami wschodnimi i razem z nimi wzywamy „radosnej światłości świętej chwały przedwiecznego Ojca w niebie – błogosławionego Jezusa Chrystusa. Doczekawszy się zachodu słońca i oglądając wieczorne światło, sławimy Boga Ojca i Syna, i Ducha Świętego”. Przypominamy, że odpusty za zmarłych można uzyskiwać przez cały listopad.

modlitwa ze wszystkimi świętymi

Powoli staje się naszą tradycją, że w przeddzień Uroczystości Wszystkich Świętych dzieci i młodzież gromadzi się w kościele w strojach różnych świętych 😊 Niestety tego roku koronawirus przeszkodził nam w zorganizowaniu Balu Wszystkich Świętych, ale i tak odbył się konkurs na najlepszy strój, a dzięki przebraniom mogliśmy poczuć, że rzeczywiście jest to „Modlitwa ze Wszystkimi Świętymi”  

wszystkich świętych

wymiana okien na plebanii

 W ostatnim tygodniu września na piętrze plebanii wymieniono okna. Dzięki temu budynek będzie cieplejszy i bardziej szczelny. Wykonawcą tych prac jest firma Omega Hrubieszów – Barbara i Andrzej Gałan. Dziękujemy za fachowe i szybkie wykonanie zadania a Paniom ze wspólnoty Przyjaciele Oblubieńca za ogromne zaangażowanie i pomoc w pracach po montażu.

odpust w Drogojówce

Ani deszcz, ani wiatr, ani zaraza, ani żadna inna plaga nie powstrzymała mieszkańców Drogojówki przed uczestnictwem w odpuście ku czci Najświętszej Maryi Panny Różańcowej.
Mszę w intencji parafian celebrował i kazanie wygłosił nasz wikariusz.

imieniny ks. Mateusza

Plurimos annos!
Z okazji zbliżających się imienin życzymy ks. Mateuszowi Bożego błogosławieństwa, dużo zdrowia, prawdziwej radości, pięknego uśmiechu i oczywiście anielskiej cierpliwości (szczególnie do naszych grup. Niech Jezus Chrystus każdego dnia dodaje sił do kapłańskiej służby w Kościele.

Odpust w Majdanie Wielkim

„Błogosławiona jesteś, Panno Maryjo, która bez śmierci wysłużyłaś palmę męczeństwa pod krzyżem Chrystusa”

Obchodziliśmy dzisiaj w Majdanie Wielkim odpust ku czci NMP Bolesnej. Jest rzeczą niezaprzeczalną, że Maryja wiele wycierpiała jako Matka Zbawiciela. Od XIV w. często pojawiał się motyw siedmiu boleści Maryi. Są nimi:
1. Proroctwo Symeona
2. Ucieczka do Egiptu
3. Zgubienie Jezusa
4. Spotkanie z Jezusem na Drodze Krzyżowej
5. Ukrzyżowanie i śmierć Jezusa
6. Zdjęcie Jezusa z krzyża
7. Złożenie Jezusa do grobu

Specjalnym gościem naszej uroczystości był ks. prałat Andrzej Puzon, któremu dziękujemy za skierowane do nas słowo. Dziękujemy także wszystkim mieszkańcom Majdanu, którzy przygotowali i uświetnili dzisiejsze obchody.

Olimpiada diecezjalna

Reprezentacja naszej parafii wzięła udział w pielgrzymce młodzieży działającej w ruchach i stowarzyszeniach katolickich Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej.
Po Mszy w katedrze pielgrzymi przeszli na OSIR, by wziąć udział w olimpiadzie. Młodzież wytężała siły, by zdobyć najwyższą nagrodę. Także i nasi parafianie zdobyli medale.
Brąz w biegu sztafetowym, srebro w rzucie piłką palantową i złoto za skok w dal.
Gratulujemy!
Zwycięzcom życzymy, by o kondycję duchową dbali równie chętnie, jak o fizyczną.

prace porządkowe przy kościele

Piękna wrześniowa pogoda sprzyjała kolejnym etapom prac przy kościele – i tak, jak zapowiadał ks. Proboszcz- dziś zostały umyte okna na zewnątrz świątyni. Oczyszczono również rynny dachowe z zalegających liści a wszystko to z wykorzystaniem specjalnej zwyżki.
Dziękujemy panom, którzy profesjonalnie wykonali te zadania.

odpust ku czcie narodzenia NMP

„Sławimy oto doroczneNarodzin Twoich wspomnienie;Jaśniejesz całej ludzkości,Wybranych Córo rodziców”   Obchody odpustu ku czci Narodzenia NMP rozpoczęliśmy już 7 września różańcem wypominkowym i Mszą na cmentarzu. Modliliśmy się za wszystkich zmarłych parafian i spoczywających na cmentarzu parafialnym oraz przykościelnym. Słowo o przemijaniu i nadziei w Chrystusie skierował do nas ks. Krzysztof Hawro. Suma odpustowa była połączona z dożynkami-gminno parafialnymi oraz obrzędem ustanowienia lektorów dla rejonu hrubieszowskiego. Przede Mszą wysłuchaliśmy koncertu w wykonaniu kwintetu z Gdeszyna, pod kierunkiem ks. Rybińskiego. Następnie odsłonięto i poświęcono pomnik upamiętniający setną rocznicę odzyskania niepodległości. Pomnik postawiono dzięki staraniom i współpracy ks. proboszcza Marka Barszczowskiego i pana wójta Stanisława Czarnoty. Ks. prałat Andrzej Puzon wygłosił okolicznościowe przemówienie, wspominając także obrońców wolności z 1920 roku. Mszy przewodniczył i kazanie wygłosił ks. Mariusz Rybiński, nasz dawny wikariusz. Dziekujemy tym, którzy przyczynili się do uświetnienia dzisiejszego dnia: księżom, którzy nas odwiedzili, starostom – państwu Mariuszowi i Elżbiecie Foluszom – przedstawicielom władz z Panem Wójtem na czele, pocztom sztandarowym, scholi, Liturgicznej Służbie Ołtarza, nowo ustanowionym lektorom, czytającym czytania, paniom pomagającym w kuchni i wszystkim, którzy sprawili, że ta uroczystość mogła się odbyć i była tak piękna.


Nowe oświetlenie przy kościele

„Lux in tenebris lucet” Pośród ciemności nocy już z daleka widać naszą Trzeszczańską świątynię. Za tym niesamowitym efektem stoi firma Eko-Intech Systemy OZE i pan Antoni Mech.


 Poświęcenie wozu strażackiego

Nasi parafianie oraz wszyscy mieszkańcy gminy Trzeszczany mogą czuć się jeszcze bezpieczniej. Gmina cieszy się nowym wozem bojowym, który użytkować będzie OSP Trzeszczany należąca do KRSG. Obrzędu poświęcenia sprzętu w obecności wójta Stanisława Czarnoty dokonał dziś ks. dziekan Marek Barszczowski. KGW i OSP oraz klubowi seniora „Cisza” dziękujemy za smaczny poczęstunek.

straż


nowe okna w kościele

W naszej parafii lipiec i sierpień były miesiącami intensywnych prac związanych ze wstawianiem okien do kościoła. Wykonawcą tego dzieła jest firma Argo z Lublina należąca do p. Dariusza Szydłowskiego.
Koszt całej inwestycji to 310 000 zł a zadanie wykonano w ramach projektu „Poprawa efektywności energetycznej obiektu Kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej i Narodzenia NMP w Trzeszczanach”
Dziękujemy wszystkim pracownikom z Lublina za rzetelne wykonanie tej pracy a naszym Parafianom za modlitwę i wszelkie ofiary składane na ten cel. Dzięki Wam nasza świątynia staje się coraz piękniejsza a zimą będzie nam wszystkim cieplej
Przez wstawiennictwo św. Józefa składamy dziękczynienie Panu Bogu za to wielkie dzieło i prosimy o opiekę na czas następnych prac.


Wakacje z Bogiem (rekolekcje dla ministrantów)

W poniedziałek 27 lipca ministranci, wraz z około 40-osobową grupą młodzieży z naszej diecezji, rozpoczęli rekolekcje w Krasnobrodzie. Podczas wypoczynku odkrywali tajemnice Miasta Idealnego, zwiedzając zabytkową część Zamościa. Poznali również tajniki serca diecezji – zamojskiej katedry, naszej dawnej kolegiaty.
Miniony tydzień upłynął pod znakiem gry w tenisa, rozgrywek w piłce nożnej, strzelania z łuku, a sportowe emocje sięgały zenitu. Nie zabrakło też rekreacji na basenie. Piątek – dzień postu i zadumy – opromieniony był znakiem Krzyża. Począwszy od Mszy aż po Drogę Krzyżową, lektorzy rozpamiętywali i uczestniczyli w męce Pana naszego, Jezusa Chrystusa. Aktywność fizyczna jest niezbędnym elementem wyjazdu, stąd gwoździem programu był spływ kajakowy.
Uczestnicy rekolekcji, współfinansowanych przez Ministerstwo Sportu, wrócili bezpiecznie do swoich domów 1 sierpnia, wspominając wydarzenia minionego tygodnia. Mamy nadzieję, że był to czas niezapomnianych wrażeń, emocji sportowych i zbliżania się do Boga poprzez liturgię.


Wyprawa rowerowa do Dańczypola

Część składu KSMu i LSO z naszej parafii wybrała się na rajd do Dańczypola. Był czas na modlitwę, zjedzenie kiełbasek z ogniska i… przemoknięcie do suchej nitki w drodze powrotnej. Ci wędrowcy, którzy mieli najdalej, zrobili w sumie 40 km.


Imieniny Ks. kanonika i Pana organisty

W niedzielę 19 lipca uroczyście obchodziliśmy imieniny ks. Włodzimierza oraz pana Henryka, naszego organisty .
Życzymy im zdrowia, Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Najświętszej.


Zakończenie roku formacyjnego Przyjaciół Oblubieńca

Nadszedł czas na na dziękczynienie za pierwszy rok formacji we Wspólnocie Przyjaciół Oblubieńca. Eucharystia, podczas której nakarmiliśmy nasze serca pokarmem z nieba, była najważniejszym wydarzeniem tego wieczoru. Później członkowie Wspólnoty spotkali się na modlitwie i poczęstunku przy ognisku. Zakończenie roku formacji przypadło tego samego dnia, co imieniny ks. kanonika Włodzimierza Kwietniewskiego, któremu składamy najserdeczniejsze życzenia.

Wszystkie osoby, które chciałyby dołączyć do Wspólnoty zapraszamy już niebawem na kolejny cykl spotkań.


Wstawiamy nowe okna do kościoła

Prace przy wstawianiu okien w naszym kościele idą pełną parą, aż miło popatrzeć… Módlmy się za przyczyną św. Józefa – patrona robotników – o szczęśliwy przebieg prac remontowych.


 Nabożeństwo fatimskie i biały tydzień

Dzieci, które wczoraj po raz pierwszy przyjęły Komunię Świętą, rozpoczęły dziś biały tydzień, miały okazję spędzić z Panem Jezusem trochę więcej czasu dzięki uczestnictwu w nabożeństwie fatimskim. Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. kanonik Włodzimierz Kwietniewski – przypomniał w nim przestrogę Maryi i wizję piekła, objawioną dzieciom z Fatimy. Po Mszy nastąpiło wystawienie Najświętszego Sakramentu, różaniec i procesja z figurką wokół kościoła.


Pierwsza Komunia Święta

„Witaj pokarmie w którym niezmierzonyNieba i ziemie Twórca jest zamknionyWitaj napoju zupełnie gaszący,umysł pragnący.” Dzisiejszej niedzieli w naszej świątyni osiemnaście osób uroczyście przystąpiło do I Komunii świętej. Życzymy Wam, drogie dzieci, aby radość z przyjęcia Jezusa w Eucharystii pozostała na zawsze w Waszych sercach a błogosławieństwo i łaska tego szczególnego dnia niech towarzyszą Wam w codziennym życiu.  


Bierzmowanie

Dzisiaj doświadczaliśmy szczególnego działania Ducha Świętego, ponieważ trzydzieści osób przyjęło sakrament bierzmowania z rąk pasterza naszej diecezji, ks. bpa Mariana Rojka. Ci młodzi ludzie z parafii Trzeszczany i parafii Gdeszyn wyrazili pragnienie otrzymania Ducha Parakleta, by Ten umacniał ich do mężnego wyznawania wiary i do postępowania według jej zasad. Nowo bierzmowanym serdecznie gratulujemy i życzymy owocnej współpracy z łaską, a wszystkim tym, którzy przyczynili się do uświetnienia dzisiejszej uroczystości, serdecznie dziękujemy.


Rocznica I Komunii świętej

Pandemia krzyżuje wiele planów, ale ostatecznie 5 lipca udało się nam spotkać z uczniami klas czwartych, by uroczyście obchodzić rocznicę przyjęcia przez nich Pierwszej Komunii Świętej.Życzymy im błogosławieństwa Bożego oraz wzrastania w łasce u Boga i ludzi.


” Oktawa Bożego Ciała”

Tydzień po Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa kończyliśmy tradycyjne obchody tzw. „Oktawy Bożego Ciała”
Po uroczystej Mszy Świętej odbyła się procesja do czterech ołtarzy przygotowanych przez mieszkańców Leopoldowa, Mołodiatycz, Bogucic i Drogojówki. Później odbył się obrzęd błogosławieństwa dzieci.


Uroczystości w Drogojówce

„Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium” – te słowa Piłsudskiego przypomniał dzisiaj w Drogojówce ks. Ryszard Ostasz, który celebrował Mszę Świętą w intencji poległych działaczy Armii Krajowej.
Istotnie, pamięć o lokalnych bohaterach stanowi solidny fundament poczucia własnej tożsamości mieszkańców poszczególnych wsi naszej parafii. Podtrzymując tę pamięć mieszkańcy Drogojówki jak co roku zdgromadzili się na Mszy Świętej wraz z samorządowcami, by modlić się o zbawienie tych, któzy oddali swoje życie za wolną Polskę.
Dziękujemy ks. Ryszardowi za odprawienie Mszy Świętej, a ks. kan. Włodzimierzowi Kwietniewskiemu za poruszające kazanie.


Boże Ciało

„Zróbcie mu miejsce Pan idzie nieba,
Pod przymiotami ukryty chleba.
Zagrody nasze widzić przychodzi,
I jak się dzieciom jego powodzi.
Otocz go wkoło rzeszo wybrana,
Przed twoim Bogiem zginaj kolana.
Pieśń chwały jego śpiewaj z weselem,
On twoim Ojcem, on przyjacielem”

Te słowa pieśni rozległy się  na ulicach naszej parafii ponieważ obchodziliśmy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Celebrujemy miłość Boga do człowieka – fakt, że pozostał z nami w sakramencie ołtarza.

Za pomoc dziękujemy strażakom, policji, scholi, LSO, Przyjaciołom Oblubieńca, panu Henrykowi i panu Adamowi.


Odpust ku czci Trójcy Przenajświętszej

Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu, Bogu, który jest, który był i który przychodzi!
W dniu naszego odpustu parafialnego ks.Krystian Malec przewodniczył Eucharystii i wygłosił do nas piękne kazanie a licznie zgromadzeni wierni mieli okazję uczestniczyć w procesji wokół kościoła idąc za Panem Jezusem ukrytym w Najświętszym Sakramencie.
Dzięki zaangażowaniu wielu ludzi odpust mógł się odbyć w tak uroczystej oprawie, za co serdecznie dziękujemy.


Msza  św. na cmentarzu przed odpustem parafialnym

W przeddzień parafialnego odpustu nasza wspólnota zgromadziła się na cmentarzu, by modlić się o niebo dla zmarłych pochowanych na cmentarzu oraz przy kościele

Jak zawsze Eucharystia została poprzedzona przez różaniec wypominkowy za zmarłych.

Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…


Uroczystości w Leopoldowie

Mieszkańcy Leopoldowa uczcili wczoraj pamięć pomordowanych przez ukraińskich nacjonalistów. Okolicznościową Mszą celebrowaną przez księdza Dziekana i złożeniem kwiatów pod pomnikiem ofiar podkreślili, że historia jest wciąż żywa, a krew nie została przelana na darmo – dzięki niej lokalna społeczność może cieszyć się życiem i wolnością.
W homilii ksiądz Kanonik ubolewał nad faktem, że nienawiść zatruła bratnią krew, a pan Wójt wzywał do budowania wspólnej przyszłości na fundamencie prawdy.


Wigilia Zesłania Ducha Świętego

Mszą Świętą o godzinie 18:00 rozpoczęliśmy świętowanie dnia Pięćdziesiątnicy – Zesłania Ducha Świętego.

Msza wigilijna ma szczególny charakter. Rozbudowana liturgia słowa przybliża misterium Ducha Świętego i Jego działanie w Kościele oraz życiu każdego z nas.
Te tajemnice usiłował w homilii wydobyć nasz wikariusz, który po Mszy poprowadził także nabożeństwo uwielbieniowe połączone z proszeniem o Ducha Świętego i litanią loretańską.

Podczas tej Mszy Świętej młodzież przygotowująca się do bierzmowania złożyła na ręce ks. Proboszcza stosowne deklaracje, zobowiązując się tym samym do większej dbałości o swoją duchowość i relację z Bogiem.
Za pomoc w przygotowaniu tak pięknej liturgii dziękujemy naszej scholi, Liturgicznej Służbie Ołtarza oraz Wspólnocie Przyjaciół Oblubieńca.

Posileni mocą z wysoka jesteśmy gotowi zmagać się z trudami codzienności i zacząć okres zwykły roku liturgicznego.

PRZYJDŹ DUCHU ŚWIĘTY!


Uroczystości w Korytynie

20 maja wspominaliśmy parafian pomordowanych przez niemieckiego okupanta we wsi Korytyna. Została za nich odprawiona Msza Święta, podczas której ks. Kanonik wygłosił płomienne, patriotyczne kazanie. Po Mszy słowo wygłosił również pan Wójt oraz złożono wieńce przy pomniku.


100 rocznica urodzin Jana Pawła II

„Świętość wydaje się celem trudnym, osiągalnym tylko dla ludzi zupełnie wyjątkowych albo dla tych, którzy odrywają się całkowicie od życia i kultury danej epoki. W rzeczywistości świętość jest darem i zadaniem zakorzenionym w chrzcie i bierzmowaniu, powierzonym wszystkim członkom Kościoła w każdej epoce. Jest darem i zadaniem dla świeckich tak samo jak dla zakonników i kapłanów (…).
Te słowa padły w 1997 roku a już jutro przypada setna rocznica urodzin ich autora- św. Jana Pawła II  …. nasz Ks Proboszcz miał zaszczyt uczestniczyć 23 lutego 2004 roku w prywatnej audiencji u Ojca Świętego w Watykanie. Poniżej kilka pamiątek z tego wydarzenia.
A skoro świętość jest naszym zadaniem…
to wszystkim oczywiście tej świętości z całego serca życzymy.


Poświęcenie pól

Zakończyliśmy tegoroczne poświęcenia pól. Dziękowaliśmy Stwórcy za łaski, którymi nas obdarza, prosząc jednocześnie o dalsze błogosławieństwo i obfite plony.

Składamy serdeczne „Bóg zapłać” za Waszą obecność, modlitwy, ofiary, przygotwanie ołtarzy i podwiezienie na miejsce.

„Boże, Ty na początku świata w swojej opatrzności nakazałeś, aby ziemia wydała rośliny zielone, rodzące wszelkie owoce. Ty dajesz nasienie siewcy i chleba dostarczasz na pożywienie. Spraw, prosimy, niech ta ziemia, wielorako ubogacona Twoją hojnością i uprawiana pracą rąk ludzkich; rodzi obfite owoce. Niech Twój lud obdarzony dobrami, które od Ciebie pochodzą, chwali Ciebie teraz i na wieki. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen”


Odpust w Chyżowicach

Chyżowice świętowały 10 maja obchody odpustu św. Floriana – patrona tutejszego kościoła filialnego i straży pożarnej.

Mszy Świętej przewodniczył i homilię wygłosił ks. dziekan Marek Barszczowski, proboszcz naszej parafii.
W pamięci zebranych szczególnie pozostaną słowa, które usłyszeli na zakończenie homilii: „Florianie, męką wyznałeś przed światem Chrystusa, Króla Światłości. Odtąd z braterską pomocą przychodzisz wszystkim proszącym, wejrzyj z miłością na Chyżowice, których jesteś patronem. Broń nas od żaru zawiści i od gorąca niezgody!”


Wspomnienie św. Floriana- patrona strażaków

We wspomnienie św. Floriana do naszej parafialnej świątyni przybyli strażacy, by uczcić swojego patrona i upraszać Bożego błogosławieństwa, szczególnie na czas służby.

Wszechmogący, wieczny Boże, za wstawiennictwem świętego Floriana, męczennika, daj nam stłumić płomienie naszych namiętności i zachowaj nas od pożarów. Przez Chrystusa, Pana naszego.Amen.


Rocznica ustanowienia Konstytucji 3 Maja

„W imię Boga, w Trójcy Świętej jedynego”
Tymi słowami rozpoczyna się Konstytucja 3 Maja – dokument, którego celem było uchronienie Rzeczypospolitej przed upadkiem.
Warto zauważyć, że twórcy konstytucji zdawali sobie sprawę z tego, co powinno być motorem napędowym naszych działań, gdyż zapisali takie słowa: „sama wiara święta przykazuje nam kochać bliźnich naszych”.
Kierowani miłością do bliźnich i do Ojczyzny, nasi parafianie uczestniczyli dzisiaj w Mszy Świętej, podczas której prosili Boga o opiekę nad naszym krajem.
Po porannej Mszy delegacje złożyły wieńce pod trzema krzyżami, które symbolizują czas utraty wolności , gdy Polska znajdowała się pod trzema zaborami.


Imieniny ks. Proboszcza

25 kwietnia obchodzimy święto św. Marka Ewangelisty. Jest On autorem pierwszej, według tradycji, najstarszej Ewangelii… oraz patronem naszego Ks. Proboszcza, który obchodzi dziś swoje imieniny.
Z tej okazji otaczamy Księdza naszą serdeczną modlitwą. Niech Pan Bóg błogosławi, prowadzi po kapłańskich ścieżkach, dodaje sił do pracy duszpasterskiej… Niech chroni od wszelkiego zła i obdarza pokojem i radością.
Jesteśmy wdzięczni za wszelki trud podejmowany dla naszej wspólnoty- za posługę sakramentalną i troskę o każdego człowieka. Dziękujemy za modlitwę w naszej intencji każdego dnia… Za dbałość o naszą świątynię, za wszelkie starania, by była coraz piękniejsza i służyła wielu pokoleniom w przyszłości.
Dziękujemy za Księdza kapłaństwo. Oby po wielu latach tej posługi, kiedy Bóg wezwie na rozmowę twarzą w Twarz i zapuka Ksiądz do bramy nieba, św. Piotr otworzy i powie z uśmiechem „dobra robota”😉

Jako cała wspólnota parafialna będziemy się modlić już jutro na Mszy Świętej o godz. 12:00 w intencji naszego pasterza. Serdecznie na nią zapraszamy, przypominając jednocześnie, że w naszym kościele i wokół niego wystarczy miejsca dla każdego.

IMG_0993

Fotowoltaika w naszej parafii

Pomimo epidemii koronawirusa, która znacznie utrudnia nam codzienne funkcjonowanie, rozpoczęliśmy kolejny etap prac w naszej parafii. W ramach wniosku z Funduszu Ochrony Środowiska, w pobliżu kościoła zostały zamontowane panele fotowoltaiczne. Inwestycja ta zmniejszy koszt utrzymania naszej parafii, ponieważ już niedługo będziemy wytwarzać własną energię elektryczną.
Dziękujemy naszym Parafianom za okazaną pomoc -duchową i materialną, za wszelkie ofiary, które pomogły w realizacji tego projektu.
Polecamy wszystkie te i kolejne prace w naszej parafii św. Józefowi.


Zapraszamy do kościoła!

Papież Franciszek ostatnio przestrzegał przed wirtualną wiarą na odległość: „Zażyłość bez wspólnoty, bez chleba, bez Kościoła, bez ludu i sakramentów jest niebezpieczna. Może stać się zażyłością – powiedzmy – gnostyczną, relacją tylko dla mnie, oderwaną od ludu Bożego. Zażyłość apostołów z Panem zawsze była wspólnotowa, zawsze przy stole, znaku wspólnotowości. Zawsze była powiązana z sakramentem, z chlebem”.

W związku ze złagodzeniem przepisów, zapraszamy Was, kochani Parafianie, do uczestnictwa w Mszach Świętych w kościele trzeszczańskim i kościołach filialnych.

W Trzeszczanach wewnątrz budynku zmieści się 80 osób, a na placu kościelnym dodatkowe 50 (zostaną wystawione ławki).
PONADTO WPROWADZAMY DODATKOWĄ EUCHARYSTIĘ o godzinie 10:30- będzie to tzw. „Msza Kanonicka”, celebrowana przez ks. kan. Włodzimierza Kwietniewskiego.

W Majdanie może uczestniczyć 15 osób wewnątrz i 20 na zewnątrz budynku.

W Chyżowicach na Mszy może być 20 osób, na zewnątrz ok. 30.

Zapewniamy zachowanie wszelkich środków bezpieczeństwa i płyny dezynfekujące przy drzwiach.
Prosimy o przychodzenie w maseczkach oraz zachowywanie odstępów.

Dziękujemy wam za świetny kontakt przez facebooka i liczne uczestnictwo w transmitowanych Mszach. Jednocześnie informujemy, że dzisiejsza transmisja była ostatnia.


Triduum Paschalne

Poniżej fotorelacja z Triduum Paschalnego, które zapamiętamy głownie z tego, że większość tych wydarzeń mogliśmy śledzić jedynie przez transmisje w internecie. Ale cieszymy się, że Chrystus Zmartwychwstał i chcemy tę radosną wieść głosić całemu światu. Jednocześnie informujemy, że nagrania transmisji z tych dni są dostępne na naszym fb i -co ważne- aby je obejrzeć nie trzeba mieć własnego konta na portalu, można wszystko obejrzeć wchodząc w link->  fb parafialny


Drodzy Kapłani! 

Co roku w Wielki Czwartek dziękujemy Bogu za Eucharystię i Kapłaństwo. Nikt z nas nie spodziewał się tego, że doczekamy czasów, gdy nie będziemy mogli razem z Wami obchodzić w naszym kościele Świętego Triduum Paschalnego.
Chcemy jednak, bez względu na okoliczności, razem z całą wspólnotą parafialną, dziękować Chrystusowi – Najwyższemu Kapłanowi- za to, że zaprosił Was do służby Kościołowi i za Waszą odpowiedź  na to powołanie.

Św. Jan Maria Vianney stwierdził kiedyś:
„Można powiedzieć, że wszystko mamy dzięki kapłanom: szczęście wieczne, wszystkie łaski i dary niebieskie.
Gdyby nie było sakramentu kapłaństwa, nie mielibyśmy Pana wśród nas. (…) Kto przyjął wasze dusze do społeczności Kościoła, kiedyście się narodzili? Kapłan. Kto karmi je, by miały siłę do ziemskiego pielgrzymowania? Kapłan. Kto przygotuje je, aby mogły stanąć przed Bogiem (…)? Kapłan. Zawsze kapłan. A kiedy dusza popadnie w grzech śmiertelny, kto ją wskrzesi do życia? (…) Tylko kapłan. (…) Gdybyśmy rozumieli na ziemi, czym jest kapłaństwo, umarlibyśmy nie z przejęcia, lecz z miłości”

Dziękujemy za każdy sprawowany za Waszym pośrednictwem sakrament, za lekcję religii, rozmowę, homilię, pracę w grupach duszpasterskich, za codzienną modlitwę i kapłańskie błogosławieństwo…
Jesteśmy wdzięczni za Waszą obecność wśród nas, za dobroć, uśmiech, troskę o naszą wspólnotę i świątynię parafialną która Waszym staraniem staje się coraz piękniejsza
Bóg jeden wie, co kryje się w sercu Kapłana i tylko On może wynagrodzić Wasze trudy i zasługi.
Dziś prosimy Was z całego serca- czujcie się otoczeni naszą wdzięcznością i serdeczną modlitwą.
Ufamy, że już niebawem nasza ukochana trzeszczańska świątynia  znów wypełni się Ludem Bożym  i znów wszyscy razem zaśpiewamy 🎶 radosne Te Deum , by dziękować Bogu  za wszelkie łaski, za dar życia i zdrowia, by dziękować za Was i Wasze Kapłaństwo na wzór Chrystusowego .
Szczęść Boże!

IMG_0444 (Copy)

Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny

Tego roku nie będzie obrzędu poświęcenia pokarmów wielkanocnych. Biskupi pozwolili wyjątkowo zastąpić go specjalną modlitwą błogosławieństwa podczas rodzinnego śniadania wielkanocnego.

Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi:
Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.

Wszyscy odpowiadają:
Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.

Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego:

Z Ewangelii według św. Mateusza:
Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane.”

Po odczytywaniu tekstu przewodniczący mówi:

Panie Jezu Chryste, Ty w dzień przed męką i śmiercią kazałeś uczniom przygotować paschalną wieczerzę, w dzień Zmartwychwstania przyjąłeś zaproszenie dwóch uczniów i zasiadłeś z nimi do stołu, a późnym wieczorem przyszedłeś do Apostołów, aby spożyć wraz z nimi posiłek; prosimy Cię, daj nam z wiarą przeżywać Twoją obecność między nami podczas świątecznego posiłku, w dzień Twojego zwycięstwa, abyśmy, mogli się radować z udziału w Twoim życiu i zmartwychwstaniu.
Chlebie żywy który zstąpiłeś z nieba i w Komunii św. dajesz życie światu, pobłogosław ten chleb i wszelkie świąteczne pieczywo na pamiątkę chleba, którym nakarmiłeś lud słuchający Ciebie wytrwale na pustkowiu, i który po swym zmartwychwstaniu przygotowałeś nad jeziorem dla swoich uczniów.
Baranku Boży, który zwyciężyłeś zło i obmyłeś świat z grzechów, pobłogosław to mięso, wędliny i wszelkie pokarmy, które będziemy jedli na pamiątkę Baranka paschalnego i świątecznych potraw, które Ty spożyłeś z Apostołami na Ostatniej Wieczerzy Pobłogosław także naszą sól, aby chroniła nas od zepsucia.
Chryste, życie i zmartwychwstanie nasze, pobłogosław te jajka, znak nowego życia, abyśmy dzieląc się nimi w gronie rodziny, bliskich i gości, mogli się także dzielić wzajemnie radością z tego, że jesteś z nami. Daj nam wszystkim dojść do wiecznej uczty Twojej, tam, gdzie Ty żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.

92461409_2611194765822883_7657732470346874880_o

Niedziela Palmowa

Nieszporami rozpoczynamy Niedzielę Palmową, a zatem obchody Wielkiego Tygodnia!
Transmisja niedzielnej Mszy Świętej na naszym facebooku o godzinie 8:30, zaś Gorzkich Żali o 11:30.
Przypominamy też o możliwości spowiedzi w bocznej kaplicy:
Niedziela-czwartek od 8:30 do 9:00 a w Wielki Piątek i Wielką Sobotę od 10:00 do 13:00.


Słowo Biskupa Mariana Rojka do diecezjan:


DRODZY WIERNI ŚWIECCY

Nikt z nas nie spodziewał się, że tak małe stworzenie jak wirus w ciągu kilku tygodni tak odmieni nasze życie. Wiem, że wielu z Was z drżeniem serca przeżywa obecną sytuację i boi się, co będzie dalej. Chcemy jednak uczyć się patrzeć na to, co się dzieje w perspektywie wiary. A wiara podsuwa nam słowa Jezusa „Nie lękajcie się! Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata” (Mt 28, 20).

Przyszło nam zmierzyć się z sytuacją, w której wielu z nas nie będzie mogło fizycznie uczestniczyć w największych świętach naszej wiary – Triduum Paschalnym. Wielu nie będzie miało możliwości przystąpić do Komunii Świętej i skorzystać ze spowiedzi. Łaska Boża i Jego działanie nie są jednak ograniczone sakramentami. Dlatego zachęcam, aby korzystać z transmisji Mszy świętych i nabożeństw w naszych lokalnych mediach – Katolickim Radiu Zamość oraz przez strony internetowe waszych parafii, słuchając tam Słowa Bożego i przyjmując Komunię świętą duchową, o której Sobór Trydencki uczy, że przynosi dokładnie te same skutki, co Komunia święta przyjęta fizycznie.

Chcę, abyście w tym szczególnym czasie trudności w bezpośredniej fizycznej obecności na Mszy św. pamiętali słowa Jezusa: „Gdzie dwóch lub trzech gromadzi się w imię Moje, tam Ja jestem pośród nich” (Mt 18, 20). Odkryjcie na nowo wartość modlitwy rodzinnej! Ojcowie – proszę was – nie wstydźcie się uklęknąć z żoną i waszymi dziećmi do wspólnej modlitwy. To na Was przede wszystkim spoczywa ważny obowiązek przekazywania wiary. W taki sposób zapamiętał swojego ojca Karol Wojtyła i po latach był wdzięczny, że nauczył go, jak się modlić. Tak bardzo potrzebujemy dziś głęboko wierzącego młodego pokolenia, które, gdy dorośnie, założy święte rodziny, a kto wie – może dzięki tej próbie wiary i Waszej żarliwej modlitwie w rodzinie, wychowacie przyszłego kapłana, biskupa, misjonarza lub siostrę zakonną?

Do tych zaś, którzy doświadczają samotności kieruję słowa pociechy: jesteście zawsze otuleni modlitwą Kościoła, a teraz – w tym czasie próby – chcemy wasz otoczyć jeszcze bardziej naszą fizyczną i duchową troską. Pamiętajcie, nigdy nie jesteście sami. Nie miejcie żadnych obaw i wątpliwości, aby prosić o pomoc, jaką najbardziej w tym czasie potrzebujecie! Jeśli pragniecie porozmawiać lub szukacie duchowej pomocy – wasi duszpasterze służą swoim czasem. Dodatkowo – na stronie internetowej naszej diecezji znajdziecie listę i telefony do kapłanów, dekanalnych ojców duchownych i innych księży, którzy w tym szczególnym czasie zobowiązali się do szczególnej dyspozycji, aby pomóc w różnych duchowych sprawach.

Jeśli potrzebujecie natomiast potrzebujecie fachowej opieki i jakiejś szczególnej pomocy – wolontariusze i pracownicy Caritas są do Waszej dyspozycji z takimi środkami, jakie tylko mamy. Szukajcie kontaktów do nich, a Diecezja – na ile będzie tylko mogła – będzie służyła tym, co ma. Pamiętajmy jednak, że zaplecze materialne tych instytucji tworzymy my sami, dlatego bardzo gorąco proszę o wsparcie tych szlachetnych dzieł kupnem w parafiach wielkanocnych baranków i paschalików na rodzinne stoły. To my razem tworzymy to dzieło miłosierdzia, a odpowiedzialni za Caritas na różnych obszarach rozeznają komu i jak konkretnie można pomóc. Gorąco proszę również wszystkich o szczególną wrażliwość w tym czasie na osoby starsze i samotne. Bądźmy w kontakcie z naszymi sąsiadami, pytajmy ich, czego potrzebują i jak możemy im usłużyć. Niech stale będzie w nas wyobraźnia miłosierdzia i pragnienie niesienia pomocy.

Wszystkim Wam z całego serca błogosławię i pamiętam o Was w mojej codziennej modlitwie. Polecam Bogu szczególnie kapłanów, siostry zakonne, służby medyczne i wszystkich, którzy z poświęceniem wykonują swoje obowiązki, posługując nam w czasie epidemii.

W swoim sercu obejmuję troską chorych, cierpiących, starszych i samotnych. Niech dobry Bóg błogosławi Wam wszystkim i uzdolni do służby miłosierdzia, o którą proszę w tych słowach do Was kierowanych.

Maryjo, Matko Odkupiciela, Patronko naszej diecezji – módl się za nami

+ Marian Rojek
Biskup Diecezjalny, Zamość 30 marca 2020


Drodzy parafianie!
Z oczywistych względów nasza wspólnota nie będzie mogła uczestniczyc tego roku w parafialnych rekolekcjach. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy pozostawieni sami sobie.
W dniach 25, 26 i 27 marca 2020 r. o godz. 20:40, TVP 3 będzie transmitować rekolekcje wielkopostne, które wygłosi o. Jacek Salij OP

Ponadto można skorzystać z rekolekcji na antenie naszego diecezjalnego Katolickiego Radia Zamość:

Rekolekcje dla dzieci w terminie 30 marca – 1 kwietnia (poniedziałek-środa) prowadzi ks. Grzegorz Chabros, dziekan dekanatu Tomaszów Południe, proboszcz parafii pw. św. Józefa w Tomaszowie Lubelskim; emisja o godz. 8:40, 15:40 i 19:45;

Rekolekcje dla dorosłych w terminie 2-4 kwietnia (czwartek-sobota) prowadzi ks. Grzegorz Bartko, wikariusz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Horyszowie Polskim; emisja o godz. 8:40, 15:40 i 21:30;

Rekolekcje dla młodzieży w terminie 5-7 kwietnia (Niedziela Palmowa – Wielki Wtorek); prowadzi ks. Jarosław Kędra, diecezjalny duszpasterz młodzieży, proboszcz parafii pw. św. Stanisława BM w Górecku Kościelnym; emisja o godz. 8:40, 15:40 i 21:30.

Serdecznie zachęcamy do skorzystania z tej formy ćwiczeń duchowych.

90698684_2599633576979002_89990444003360768_n

„Raduj się, Jerozolimo,
zbierzcie się wszyscy, którzy ją kochacie.
Cieszcie się, wy, którzy byliście smutni,
weselcie się i nasycajcie u źródła waszej pociechy”

Otrzymaliśmy telefon z sanepidu i znamy już wyniki testów na koronawirusa. Wszyscy nasi duszpasterze są zdrowi.Od poniedziałku 24 marca liturgia Mszy Świętej powraca do należnego jej miejsca, czyli do naszej parafialnej świątyni. Dziękujemy wszystkim za modlitwę, troskę i słowa wsparcia oraz liczne telefony.


Kochani parafianie!

Nasi duszpasterze prawie dwa tygodnie temu mieli kontakt z księdzem, u którego wczoraj stwierdzono koronawirusa, więc asekuracyjnie zostali objęci kwarantanną do odwołania.

W związku z powyższym, wierni nie będą mieli możliwości uczestnicwa we Mszach Świętych, które – za zgodą naszego pasterza, ks. bp. Mariana Rojka – będą celebrowane na plebanii.
Najświetszą Ofiarę będziemy składać codzinnie w tych intencjach, które zostały zamówione przez wiernych, a nasza trzeszczańska świątynia pozostanie tymczasowo zamknięta.

Przepraszamy za utrudnienia oraz prosimy o modlitwę.

89905246_2594012844207742_8218089887019040768_n

Koscielny

Polecamy Waszej modlitwie naszego Pana Kościelnego, który przeszedł operację kardiologiczną. Prośmy o zdrowie i siły dla Niego.
Uzdrowienie chorych.. módl się za nami!


Drodzy Parafianie!

Na naszym fb w niedzielę o godzinie 8.30 będziemy transmitować na żywo Mszę św. z kościoła parafialnego. Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy wszystkich, którzy pozostaną w domach. Aby obejrzeć transmisję -> Kliknij tutaj 

kościół

Informujemy, że w naszej Parafii wszystkie Msze św. i nabożeństwa będą się odbywać tj do tej pory. Oznacza to, że nie odwołujemy Mszy św!
Wprowadziliśmy odpowiednie środki bezpieczeństwa- zgodnie z zaleceniami Ks. Biskupa Mariana Rojka.
„Tak jak szpitale leczą choroby ciała, tak kościoły służą m.in. leczeniu chorób ducha, dlatego jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach”
Módlmy się o wygaśnięcie epidemii, o zdrowie dla chorych, lekarzy i personelu medycznego.

Komunikat Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski

Z wiarą w Opatrzność Bożą i w trosce o życie i zdrowie społeczeństwa i w nawiązaniu do komunikatów Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski podejmujemy decyzję o wprowadzeniu prewencyjnych środków ostrożności w sytuacji zagrożenia koronawirusem.

Kościół od dwóch tysiącleci służy osobom chorym i potrzebującym, nawet w czasach epidemii, nie rezygnując z głoszenia Ewangelii oraz sprawowania sakramentów świętych.

1. Mając na uwadze zagrożenie zdrowia oraz życia (zgodnie z kan. 87 par. 1, 1245 i kan. 1248 par. 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego), rekomendujemy biskupom diecezjalnym udzielenie dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej do dnia 29 marca br. następującym wiernym:
a. osobom w podeszłym wieku,
b. osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.),
c. dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę,
d. osobom, które czują obawę przed zarażeniem.

Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcamy, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcamy też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.

2. W czasie liturgii do dnia 29 marca br. należy przestrzegać w kościołach następujących zasad:
a. kapłani i nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej przed rozpoczęciem liturgii powinni dokładnie umyć ręce i kierować się zasadami higieny,
b. przypominamy, że przepisy liturgiczne Kościoła przewidują przyjmowanie Komunii Świętej na rękę, do czego teraz zachęcamy,
c. znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania rąk,
d. cześć Krzyżowi należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego,
e. należy powstrzymać się ponadto od oddawania czci relikwiom poprzez pocałunek lub dotknięcie,
f. na kratki konfesjonałów należy nałożyć folie ochronne,
g. rezygnujemy z napełniania kropielnic kościelnych wodą święconą.

3. W obecnej sytuacji przypominamy, że „tak jak szpitale leczą choroby ciała, tak kościoły służą m.in. leczeniu chorób ducha, dlatego jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach” (Komunikat Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, abp. S. Gądeckiego, 10.03.2020). W związku z tym zachęcamy wszystkich wiernych, aby poza liturgią nawiedzali kościoły na gorliwą modlitwę osobistą. Polecamy duszpasterzom:
a. aby kościoły pozostawały otwarte w ciągu dnia,
b. aby kapłani troszczyli się o dodatkowe okazje do spowiedzi i adoracji Najświętszego Sakramentu,
c. aby – przy zachowaniu należytych zasad higieny – kapłani i nadzwyczajni szafarze odwiedzali chorych i starszych parafian z posługą sakramentalną.

4. Jednocześnie informujemy, że do dnia 29 marca br.:
a. liturgie z udzieleniem sakramentu bierzmowania przeniesione zostają na terminy późniejsze,
b. zawieszone zostają pielgrzymki maturzystów na Jasną Górę oraz rekolekcje szkolne organizowane przez parafie. Jednocześnie prosimy środki społecznego przekazu oraz duchownych o propozycje rekolekcji w internecie, które w ten sposób mogą być przeżywane w domu,
c. sprawy rekolekcji dla dorosłych oraz organizację innych spotkań pozostawia się roztropnemu rozeznaniu księży proboszczów.

Prosimy o solidarność z osobami starszymi i potrzebującymi, np. poprzez pomoc w zakupach. Prosimy wszystkich ludzi wierzących o modlitwę w intencji ochrony przed chorobami, a także o pokój serc i łaskę głębokiego nawrócenia dla każdego z nas. Dobremu Bogu polecajmy wszystkich zmarłych na skutek koronawirusa. Módlmy się o zdrowie dla chorych, tych, którzy się nimi opiekują, lekarzy i personelu medycznego oraz wszystkich służb sanitarnych. Módlmy się o wygaśnięcie epidemii. Zgodnie z Tradycją Kościoła zachęcamy do śpiewania w naszych kościołach suplikacji „Święty Boże, Święty Mocny… Od powietrza, głodu, ognia i wojny, zachowaj nas Panie”.

Modlitwa o zaprzestanie rozpowszechniania się epidemii koronawirusa:

89769128_2585885835020443_4223092010438885376_n

„Ojcze nasz, pełni ufności prosimy Ciebie, aby koronawirus nie siał więcej zniszczeń i aby udało się jak najszybciej opanować epidemię. Prosimy, abyś przywrócił zdrowie zakażonym i pokój miejscom, do których koronawirus już dotarł. Przyjmij tych, którzy zmarli na skutek tej choroby, pociesz ich rodziny. Wspieraj i chroń personel medyczny zwalczający wirus, inspiruj i błogosław tym, którzy starają się opanować sytuację. Panie Jezu, lekarzu naszych dusz i ciał, czujemy się bezradni w tej sytuacji ogólnoświatowego zagrożenia, ale ufamy Tobie. Udziel nam pokoju i zdrowia. Matko Boża, chroń nas i opiekuj się nami, prowadź nas w miłości do Twojego Syna, Jezusa. Amen.”
Św. Sebastianie, módl się za nami.


Poradnia Rodzinna

Z radością informujemy, że staraniem Ks. Proboszcza, akceptacją i błogosławieństwem naszego Bp. Mariana Rojka powstała w naszej parafii Poradnia Rodzinna, której zadaniem będzie przygotowanie narzeczonych do sakramentu małżeństwa i pomoc w innych sprawach związanych z życiem rodzinnym. Będzie w niej pracowała p. Adrianna Karpiuk z Chyżowic, która ukończyła studia o rodzinie, posiada misję kanoniczną od naszego Biskupa i specjalny kurs do prowadzenia nauk przedmałżeńskich i innych zadań z tym związanych.
Pierwsze spotkanie dla narzeczonych przygotowujących się do małżeństwa odbędzie się 21 lutego w piątek o godz. 18:00. Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy chcą zawrzeć sakramentalny związek małżeński w ciągu pół roku. Spotkania będą cykliczne.(Istnieje też możliwość indywidualnego ustalenia terminów spotkań).
Zgłoszenia do poradni prosimy kierować do do Parafii w Trzeszczanach.

poradnia rodzinna

Ministranci w KRZ

Nasi ministranci odwiedzili 3 lutego Katolickie Radio Zamość, by nagrać audycję poświęconą abp. Fultonowi J. Sheenowi.
Jak im poszło? Będzie się można o tym przekonać już w najbliższy czwartek o 21:30 🙂
Serdecznie zapraszamy przed radioodbiorniki 😉
God love you!

84167989_2556953541247006_2483858825128443904_n

Święto Ofiarowania Pańskiego

Ofiarowanie Pańskie w naszej wspólnocie parafialnej obfitowało w wydarzenia!
Jezus Chrystus został dziś przedstawiony w świątyni przez swoją Matkę Maryję. W związku z tym, dzieci mające przyjąć Jezusa do świątyni swoich serc w komunii świętej, otrzymały z rąk Księdza Dziekana Cudowny Medalik Niepokalanej Bogurodzicy.
Razem z nami modlił się dziś także chór Kontra z Zamościa. Dzięki niemu jeszcze łatwiej było nam wejść w modlitewną atmosferę i cieszyć się Światłem na oświecenie pogan.
Po Eucharystii mieliśmy także okazję wysłuchać pięknego koncertu.


Diecezjalne Spotkanie Kolędników Misyjnych

31 stycznia uczniowie z naszego Koła Misyjnego aktywnie uczestniczyli w Diecezjalnym Spotkaniu Kolędników Misyjnych w Łabuniach. Było to spotkanie podsumowujące tegoroczne kolędowanie misyjne dla dzieci Amazonii. Na wspólnej Eucharystii, spotkało się około 300 kolędników z całej diecezji. Nasza grupa miała okazję zaprezentować się w procesji kontynentalnej niosąc dary ołtarza.


Szkolne Koło Misyjne w KRZ

W niedzielę 19 stycznia Koło Misyjne ze Szkoły Podstawowej w Trzeszczanach na falach Katolickiego Radia Zamość prowadziło różaniec misyjny. Cieszymy się tym, że poprzez radioodbiorniki mogliśmy modlić się wspólnie. Gratulujemy uczestnikom zdobywania kolejnych doświadczeń pod opieką Pani Barbary Gryn.

84819604_2556510607957966_5731990343092535296_n

Zaprzysiężenie Rady Parafialnej

W niedzielę 26 stycznia członkowie naszej nowej rady parafialnej przyrzekli Bogu w Trójcy Świętej Jedynemu, że powierzone im funkcje będą spełniać według najlepszej woli, zgodnie ze swoim sumieniem i przepisami prawa kościelnego.
Prosimy o modlitwę za radnych, by podczas pełnienia tej misji współpracowali z łaską Ducha Świętego.


Spotkanie opłatkowe grup duszpasterskich

Nasza parafialna rodzina, czyli grupy duszpasterskie (KSM, lektorzy, ministranci, schola, Szkolne Koło Misyjne, harcerze) stale się powiększa. Zaskakująca jest Boża matematyka, gdy „dzielenie” – łączy. Trzymając w ręku opłatek trzeba nam stale pamiętać, by dzieląc się nim z innymi zawsze dążyć do jedności. Niech nasze serca wypełni Boża radość, pokój i miłość, czego życzymy wszystkim w 2020 roku.


Witamy w Nowym Roku!

Dziękujemy Panu Bogu za wszelkie dobro jakie było naszym udziałem w 2019 roku i jednocześnie życzymy wszystkim wszelkiego błogosławieństwa, pokoju i radości w Nowym 2020 roku.

„Niech Cię Pan błogosławi i strzeże. Niech Pan rozpromieni oblicze swe nad Tobą, niech Cię obdarzy swą łaską. Niech zwróci ku Tobie swoje oblicze i niech Cię obdarzy pokojem”