Rok 2019

Oktawa Bożego Narodzenia

Drugi dzień w oktawie Narodzenia Pańskiego jest obchodzony jako święto św. Szczepana, pierwszego męczennika. Jego narodziny dla nieba dają nam nadzieję, że i my dostąpimy radości przebywania z Bogiem w wieczności a umacnia ją Eucharystia, ponieważ to z niej płynie siła do wiernego świadczenia o Chrystusie. Tradycyjnie tego dnia święci się owies a kolędnicy rozpoczynają swoją wędrówkę. W naszej parafii przed Mszą św o godz. 12.00 mieliśmy okazję wysłuchać koncertu kolęd w wykonaniu Szkolnego Koła Misyjnego ze Szkoły Podstawowej w Trzeszczanach.
Dziś również w naszej świątyni odprawił Mszę św. nasz rodak- ks. Andrzej Fryc, który w tym roku obchodzi 30 rocznicę święceń kapłańskich. Z tej okazji życzymy księdzu wszelkiego błogosławieństwa i opieki Matki Bożej w dalszej posłudze Bogu i Kościołowi.

Św Jan Ewangelista poznał Boga jako Miłość. Uczmy się od Niego żyć tak, by Jezus zajmował pierwsze miejsce w naszych sercach. Dziś w kościołach odbywa się tradycyjne poświęcenie wina, które jest znakiem łaski Bożej, symbolem miłości i drogowskazem do udziału w Eucharystii.

Piękny zimowy widok przywitał zmierzających rano do kościoła. Czwarty dzień świętowania narodzenia naszego Pana to także wspomnienie Świętych Młodzianków. Po Mszy świętej kapłani tradycyjnie pobłogosławili wszystkie małe dzieci.

Pierwsza niedziela po Narodzeniu Pańskim jest poświęcona Świętej Rodzinie; w jej centrum stoi zawsze Jezus Chrystus. Małżonkowie, którzy przybyli dziś na Eucharystię – będącą ucztą miłości – otrzymali z tej okazji specjalne błogosławieństwo.


Boże Narodzenie

Kochani parafianie, drodzy goście!
Z okazji Świąt Narodzenia Pańskiego składamy Wam najserdeczniejsze życzenia: wielu łask Bożych, zdrowia, ciepła rodzinnego domu oraz mocnej wiary nadziei i miłości. Niech Chrystus rodzi się nie tylko w stajni w Betlejem, ale także i w najmroczniejszych zakamarkach Waszych serc.W tym miejscu dziękujemy również za wszystkie nadesłane życzenia.


Adoracja Najświętszego Sakramentu i spotkanie opłatkowe

Wspólnota Przyjaciół Oblubieńca działająca przy naszej parafii rozpoczęła spotkanie od Mszy Świętej z krótką homilią o adoracji Najświętszego Sakramentu i półgodzinnego spotkania z Jezusem Eucharystycznym. Wraz z młodzieżą przygotowującą się do bierzmowania, niczym św. Józef, w milczeniu trwała wiernie przy Bogu .
Po spotkaniu z Panem i nabraniu odeń sił duchowych, Przyjaciele Oblubieńca udali się na spotkanie opłatkowe, któremu przewodniczył ks. dziekan Marek Barszczowski. Tam nabrali sił fizycznych i umocnili wspólnotę poprzez śpiewanie kolęd, dzielenie się doświadczeniem modlitwy za parafię i sympatyczne rozmowy.


Rekolekcje adwentowe

Ks.  prof. dr hab. Stanisław Koczwara podczas rekolekcji adwentowych przypomniała nam, że Bóg przyjdzie nie tylko na końcu czasów, ale zniża się do nas każdego dnia i zstępuje na ołtarze pod postacią chleba w Najświętszym Sakramencie. Zwrócił uwagę na Jego realną obecność w Eucharystii i wskazał sposoby budowania więzi z Eucharystycznym Chrystusem. Sumienie, moralność i wolność człowieka to temat drugiego nauczania rekolekcyjnego. Trzeciego – i ostatniego – dnia rekolekcji Ksiądz Profesor podjął kwestię rodziny. W swoim nauczaniu podkreślił nierozerwalny charakter małżeństwa, którego podstawą jest mistyczny związek Chrystusa z Jego Oblubienicą, czyli Kościołem.
Dziękujemy Księdzu Profesorowi za dobitne przekazanie nam prawd o Bogu i życiu chrześcijańskim.


Wizyta św. Mikołaja

Hurrra !!!  Przyjechał i do nas!
Święty Mikołaj w tym roku musiał zmierzyć się nie tylko z brakiem śniegu, co znacznie utrudniło podróż saniami, ale też z ogromną  ilością prezentów  jakie musiał donieść do naszego kościoła. Ale czego się nie robi dla grzecznych dzieci? Obdarował hojnie wszystkich obecnych uśmiechem i słodkościami, by wyruszyć w dalszą podróż… szkoda tylko, że nie spotkał naszego wikariusza, który zniknął w niewyjaśnionych okolicznościach…Mikolaj 2019 (23) (Copy)


Wyjazd parafialny do Lwowa i Truskawca

Lwów i Truskawiec były celem ostatniego wyjazdu parafialnego, z którego zapamiętamy przede wszystkim piękną lekcję historii, jakiej udzielił pielgrzymom przewodnik -Pan Bazyli. Lwów zachwycił nas ogromną liczba wspaniałych zabytków. Oglądaliśmy na własne oczy ślady polskiej historii tego miasta. Cmentarz Łyczakowski, na którym pochowane zostały Orlęta Lwowskie i wielu znamienitych Polaków, był miejscem gdzie przeżyliśmy chwile zadumy i refleksji. Truskawiec to przede wszystkim liczne uzdrowiska a szczególną atrakcją okazał się pokaz tresury w delfinarium. Po takich wrażeniach nawet odprawa na granicy nam nie straszna…

IMG_9381 (Copy)

Cecyliańskie śpiewanie w  WSD

Uczestnictwem w „Cecyliańskim Śpiewaniu 2019” w WSD Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej nasza parafialna schola rozpoczęła obchody ku czci św. Cecylii.
Podczas koncertu – jak w życiu – przeplatały się elementy smutne i radosne, krotochwile przerywane były chwilami zadumy i refleksji.
Dziękujemy organizatorom (wychowawcom i alumnom z V roku) za zaproszenie i fantastyczne przyjęcie.
Pamiętamy o was w modlitwie.


11 listopada i Zaduszki strażackie

Dzień 11 listopada przepełniała nadzieja i zaduma. Radośnie świętowaliśmy sto pierwszą rocznicę odzyskania niepodległości i jednocześnie wspominaliśmy strażaków, którzy odeszli do domu Ojca.

Te dwie okazje są tylko pozornie rozłączne – wskrzeszenie naszej ojczyzny jest obrazem rzeczywistości duchowej i daje nadzieję, że także i nasi zmarli zostaną wskrzeszeni mocą Ducha Chrystusowego w ostatnim dniu.

Na początku mieliśmy możliwość uczestniczenia w montażu słowno-muzycznym w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Trzeszczanach. Następnie strażacy z całego powiatu Hrubieszowskiego upamiętnili zmarłych druhów składając znicze u stóp chrzcielnicy – w miejscu, gdzie sakramentalnie umiera stary człowiek, a rodzi się nowe dziecko Boże.

Po nadaniu odznaczeń i awansów oraz po przemówieniach rozpoczęliśmy najistotniejszą część uroczystości. Pod przewodnictwem biskupa Mariusza Leszczyńskiego zwróciliśmy się ku Bogu, by dziękować za odzyskaną wolność i prosić o uwolnienie od kar doczesnych dla zmarłych strażaków w Ofierze Eucharystycznej, podczas której przy ołtarzu Pana służyli harcerze z Samodzielnego Zastępu „Eter” oraz Liturgiczna Służba Ołtarza.

Dziękujemy za obecność i wspólną modlitwę Księdzu Biskupowi, przedstawicielom władz świeckich rozmaitych szczebli, strażakom, policjantom, leśniczym, nauczycielom, uczniom, harcerzom i wam, nasi drodzy parafianie.

Niech żyje Polska!


Bal Wszystkich Świętych

„Bo w niebie jest radość!!!”
Św. Klara… św. Marek i św. Jan Paweł II, którzy tańczą razem „Skrzypka” i bawią się w gronie Wszystkich Świętych… a przy tym wygrywają konkurs na najciekawszy kostium? Owszem! 😉
Fantastyczna zabawa… konkursy… rymowanki o świętych, poczęstunek i niespodzianki od samego św. Mikołaja!!!  Tak właśnie wyglądał tegoroczny Bal Wszystkich Świętych.


Dekanalne zawody w piłce halowej LSO

Nasi ministranci śmiało mogą parafrazować słowa św. Pawła: „w dobrych zawodach wystąpiłem, mecz ukończyłem, wiary ustrzegłem”.
Liturgiczna Służba Ołtarza naszej parafii zajęła prestiżowe III miejsce w dekanalnych zawodach w piłce halowej ministrantów.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


Tydzień misyjny

73342347_2464805033795191_4511924326257131520_o

Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny „Ochrzczeni i Posłani” zostanie w naszej pamięci na długo… a to za sprawą bardzo sympatycznych gości: Siostry Anafridy Biro z Tanzanii i Siostry Anny- ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek NMP Królowej Afryki, które odwiedziły nas by opowiedzieć o życiu na misjach i potrzebach krajów misyjnych. Świadectwa… spotkania z dziećmi w szkołach… nabożeństwa różańcowe o tematyce misyjnej… mnóstwo pozytywnej energii i garść cennych informacji o odległej Afryce… to tylko niektóre „skarby” które zawdzięczamy Siostrom. Te najważniejsze… historię ich miłości do Pana Jezusa i pragnienie oddania Mu całego życia zatrzymamy w naszych sercach. Kto wie… może za kilka lat i z naszej parafii doczekamy się powołania do działalności misyjnej?


Pielgrzymka do Częstochowy

Pod przewodnictwem naszego Ks. Dziekana, korzystając z pięknej jesiennej pogody, pielgrzymi odwiedzili Kałków-Godów, Gidle i Częstochowę. W Kałkowie- Godowie jednym z miejsc które zwróciło ich uwagę była wystawa poświęcona bł. ks.Jerzemu Popiełuszce, w tych dniach bowiem przypada rocznica Jego męczeńskiej śmierci. W Gidlach pątnicy modlili się w Sanktuarium Matki Bożej. Najstarsza tradycja głosi, że gidelski rolnik orał swoje pole w miejscu, gdzie dziś wznosi się klasztorny kościół. Ku jego zdziwieniu, woły ustały w orce, a nawet padły na kolana gdyż z ziemi wyorał wizerunek Matki Bożej, która po dziś dzień cieszy się sławą Uzdrowicielki chorych. Częstochowa to szczególne miejsce i czas zawierzenia się Mateńce oraz dziękczynienia Bogu za wszystkie otrzymane łaski. Bogu niech będą dzięki!


Rekolekcje dla odpowiedzialnych we wspólnocie Przyjaciół Oblubieńca w Lublinie

Pragniemy podzielić się z Wami ogromną radością!
Wspólnota Przyjaciół Oblubieńca przeżywa rekolekcje dla odpowiedzialnych prowincji lubelskiej. Na ręce ks. Dziekana otrzymaliśmy tam też piękną ikonę, która od dziś będzie nam towarzyszyć na spotkaniach wspólnoty w naszej parafii, na które serdecznie zapraszamy!
(Wciąż można do nas dołączyć- środy godz. 18:00 )
Foto-dzięki uprzejmości ks. Piotr Spyra 


Imieniny ks. Mateusza

  Mimo, że wspomnienie św. Mateusza wypada 21 września, dziś świętowaliśmy we wspólnocie parafialnej imieniny ks. Mateusza. Zanim Ksiądz Dziekan znakiem krzyża rozpoczął Mszę Świętą w intencji naszego wikariusza, przedstawiciele parafii złożyli życzenia, do których się dołączamy:)   Księże Mateuszu, wikariuszu kochany życzymy Ci dziś, byś spełniał swoje plany czy to z żądnymi przygód harcerzami czy też z licznymi ministrantami czasem też, gdy jest taka Boża wola w Twoje plany wplata się też schola 😉 Choć ciężko czasem z nami, lecz wytrwały potrafi to już drugie Twoje imieniny księże na naszej parafii Życzymy Ci na dalszą współpracę wiele siły aby kolejne tez z nami były Pniesz się do góry- skutecznie mówiąc szczerze 😉 i zostałeś już nawet Służby Liturgicznej Duszpasterzem Współpracujesz z młodzieżą💪- za to wielkie brawa👍 ucząc wszystkich jednocześnie przestrzegać kościelnego prawa 😇 Bo w każdej dziedzinie są pewne kanony a Ty księże Mateuszu w tej kwestii jesteś bardzo wyczulony 😁 Twoje niejedno kazanie w internecie słynie Dobrze, że są po polsku a nie po łacinie Dzięki czemu Twoje nauki dobrze rozumiemy i jeszcze więcej słuchać ich chcemy Gdy się rozmyśla… człowiek głodny się czuje 😛 my mamy coś, co Ci posmakuje i gdy głód Cię słodkości w nocy dopada niech Ci wystarczy ta od nas truskawkowa czekolada😀😀😀   Szczęść Boże!   (tekst: Jolanta Wołk)


Wspomnienie św. Stanisława Kostki- patrona dzieci i młodzieży

Wspominając św. Stanisława Kostkę oraz trwając w tygodniu wychowania nasza wspólnota parafialna zaprosiła swoich najmłodszych członków do wspólnego uczestnictwa w Ofierze Mszy Świętej, spotkania z Chrystusem, a następnie do radosnego pieczenie kiełbasek przy ognisku. Tak bowiem wygląda radość Dzieci Bożych 🙂


Odpust w kościele filialnym w Majdanie Wielkim

W święto Matki Bożej Bolesnej obchodziliśmy odpust w kościele filialnym w Majdanie Wielkim.Ks. Ryszard Ostasz który przewodniczył uroczystościom przypomniał nam, że Matka Najświętsza ma powody, by ronić łzy- płakała w Lublinie i w La Salette. Na odpust przybył również ks. Krzysztof Hawro. Jednak najważniejszy gość tej uroczystości pozostał ukryty a Jego obecność pozostała..nieoczywista. Nawiedził nas w swoim słowie oraz pod postacią chleba i wina, które zostały złożone na ołtarzu.


Ks. Mateusz Kopa duszpasterzem LSO rejonu hrubieszowskiego

Znów mamy powód do radości i dumy! Tym razem cieszymy się razem z ks. Mateuszem, który został mianowany duszpasterzem Liturgicznej Służby Ołtarza rejonu hrubieszowskiego. Na owocną posługę formowania dojrzałych postaw ludzkich  sercach młodzieży jak też wysiłek dbania o piękno i poprawność w przeżywaniu Liturgii Kościoła pobłogosławił w minionym tygodniu Pasterz naszej diecezji- ks. Biskup Marian Rojek. My zaś serdecznie gratulujemy ks. Mateuszowi i również życzymy, by czas poświęcony na formowanie LSO był owocny i piękny. Szczęść Boże!


Polska pod krzyżem

…to kolejna inicjatywa, po „Wielkiej Pokucie” i „Różańcu do Granic”; jest reakcją świeckich i duszpasterzy na kryzys wiary, który dotyka Kościół. Jest to ogólnopolska akcja modlitwy za naszą Ojczyznę.

Kiedy gromy uderzają w naszą wiarę i Kościół,
dajmy się poprowadzić Maryi pod Krzyż.
Wróćmy do podstaw, do korzeni
– do tego, co dla nas najświętsze i najdroższe.

W święto Podwyższenia Krzyża Świętego- w sobotę 14 września- zaraz po Mszy św. o godz. 7.30.stanęliśmy do wspólnej modlitwy w intencji całej Ojczyzny. Po rozważaniu Drogi krzyżowej,której przewodniczył ks. Dziekan odmówiliśmy wspólnie Koronkę do Bożego Miłosierdzia. O godz. 18:00 modlili się pod krzyżem również mieszkańcy Leopoldowa. W jedności z całym Kościołem w Polsce ufamy w wielką moc wspólnej modlitwy.


Odpust ku czci Narodzenia NMP i dożynki parafialne

Jak co roku we wrześniu przeżywamy czas łaski- odpust parafialny.  Serdecznie dziękujemy ks. Piotrowi Lenartowi za sprawowaną Ofiarę Mszy Świętej i posługę słowa. Był to również dzień naszych parafialnych dożynek, podczas których dziękowaliśmy Bogu za obfite plony. Jako wspólnota parafialna wyrażamy wdzięczność także tym, którzy swoją posługą uświetnili  naszą uroczystość- szczególnie rolnikom z terenu naszej parafii.

Pamiętamy o tym, że odpust jest potrzebny przede wszystkim duszom cierpiącym w czyśćcu. Z tej przyczyny w wigilię parafialnego odpustu zebraliśmy się na cmentarzu, by w modlitwie różańcowej oraz podczas Eucharystii poprosić o niebo dla naszych najbliższych.


Wielka radość!

Mamy zaszczyt poinformować, że nasz Ks. Proboszcz otrzymał nominację od Ks. Biskupa, na mocy której został Dziekanem Dekanatu Grabowiec.

zdj dziekan

Księże Dziekanie- serdeczne gratulacje od całej parafii i Przyjaciół spoza jej granic!Życzymy,aby Duch Święty prowadził Cię i umacniał w posłudze całemu Kościołowi a Jezus Chrystus- Najwyższy i Wieczny Kapłan niech czyni Twoje kapłańskie serce na wzór swojego.. Szczęść Boże!


Exodus Młodych w Zwierzyńcu

Młodzież naszej parafii aktywnie uczestniczyła w Exodusie Młodych w Zwierzyńcu. Przezywała spotkanie z Bogiem w pięknej liturgii, konferencjach, nabożeństwach i sakramencie pojednania. Nie brakowało również zabawy, sportu i niesamowitych koncertów.


Wspomnienie św. Jana Marii Vianney- patrona proboszczów

Święty Jan Maria Vianney, którego wspomnienie przypada dzisiaj, to kapłan i wyznawca, patron wszystkich proboszczów. Dobroć pasterza i surowość jego życia, proste i płynące z serca kazania powoli nawracały dotąd zaniedbane i zobojętniałe dusze… Kościółek w którym posługiwał zaczął się z wolna zapełniać w niedziele i święta, a nawet w dni powszednie…Z roku na rok wzrastała liczba wiernych.
Przez wstawiennictwo Świętego Proboszcza z Ars prosimy o wszelkie błogosławieństwa dla naszych Kapłanów. Dziękujemy Panu Bogu za dar wszystkich Proboszczów w naszej parafii, za posługę sakramentalną wśród nas.
Księdzu Proboszczowi Markowi Barszczowskiemu życzymy wszelkiego dobra, życzliwości napotykanych ludzi, owocnej współpracy z parafianami, spełnienia wszelkich zamierzonych planów- zarówno duszpasterskich jak i tych związanych z remontem świątyni.

Proboszcz
Drogi Księże Proboszczu!
Dziękujemy za wszelkie dobro, którego dokonujesz w naszej parafii,za zaangażowanie, poświęcenie i oddanie. Niech Dobry Bóg prowadzi Cię drogami wiary i uświęca, byś każdego dnia stawał się coraz bardziej podobny do swego Mistrza- Jezusa Chrystusa.


Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

W tym roku po raz kolejny Pielgrzymi wyruszyli w kierunku Jasnej Góry.  Wśród licznych pątników z całej diecezji brali w niej udział też nasi Parafianie wraz z ks. Mateuszem. Mamy nadzieję, że za rok będzie ich więcej! Pielgrzymom z naszej parafii dziękujemy za dzielne reprezentowanie Trzeszczan i ufamy, że był to niesamowity czas który przybliżał do Pana Boga.


Obóz harcerski

Niesamowita przygoda w braterskim gronie na łonie natury…tak najkrócej można opisać obóz harcerski w lesie nad zalewem ( Lipiny Górne), na który wyjechali harcerze z Hrubieszowa i okolic, wśród nich także z Trzeszczan. Gry… podchody… wspólne ogniska…wędrówki…gawędy…wschody i zachody słońca widoczne przez korony drzew… a przede wszystkim stawianie czoła własnym słabościom i szukanie odpowiedzi na wiele niecodziennych pytań…wiedza zdobywana przez doświadczenie… historia i patriotyzm… to właśnie OBÓZ. Jedno jest pewne- nawet po wielu latach dorośli już harcerze z uśmiechem wspominają swoje wyjazdy… mamy nadzieję, ze i ten pozostanie w pamięci chłopców…a może już młodych mężczyzn?

Czuwaj!


70-  lecie OSP w Mołodiatyczach

OSP w Mołodiatyczach świętowała 21 lipca br. 70-lecie swojego istnienia. O godz. 14.00 została odprawiona przez ks. Proboszcza Marka Barszczowskiego uroczysta Msza św. w intencji druhów strażaków i ich rodzin. Pamiętamy również w modlitwie o zmarłych strażakach.
„Opatrzność nam sprzyja, wiec raźniej –
nieść pomoc, na którą ktoś czeka.
Strażacy potrafią odważnie
przygarnąć do serca człowieka.
Umiemy żyć jasno, z honorem i dumni
ożywiać marzenia i spełniać swe sny
więc trzeba świat kochać i strzec go rozumnie-
Rycerze Floriana- to my!”


Imieniny Pana Organisty

„Drogi Panie Henryku, Organisto nasz kochany
Dziś świętujemy Twe imieniny tu w parafii Trzeszczany
To Ty zajmujesz najwyższe miejsce w kościele
i upiększasz liturgię Mszy św- na co dzień i w niedziele
już wyżej niż Ty siedzieć się nie da
bez Ciebie cicho w kościele- no po prostu bieda!
Czasem wikary na organach coś zaintonuje
lecz ksiądz najlepiej przy ołtarzu się czuje
Więc życzymy Ci dziś nasz Organisto
byś nad naszymi organami przejął pieczę wieczystą
a Twój głos niech płynie dla Bożej chwały
i Duch św czuwa nad Tobą przez długi czas cały
Niech Maryja obdarza Cię hojnie łaskami
byś jak najdłużej grał i śpiewał między nami
wzbudzając na organach coraz to nowe tony
zdrowiem i szczęściem oraz życzliwością otoczony!”
(J.W.)


Imieniny Ks. Kanonika

W kolejną niedzielę wakacji (15 lipca) obchodził swoje imieniny KS. Kanonik Włodzimierz. Z tej okazji życzymy Bożego Błogosławieństwa, opieki Matki Bożej oraz wielu spokojnych lat w zdrowiu i radości! Niech Dobry Bóg obdarza hojnie swoimi łaskami, prowadzi i umacnia na drodze kapłańskiego powołania.


Wyjazd wakacyjny grup duszpasterskich

Pierwszy tydzień lipca minął pod znakiem dobrej zabawy i… bolących nóg 😉
Młodzież i dorośli należący do grup duszpasterskich naszej parafii wyruszyli do zatorskiej Energylandii . Tam minął im cały dzień (nawet nie wiadomo jak ani kiedy)…
Nazajutrz odezwały się zakwasy po czwartkowych szaleństwach, co nie pomagało podczas zwiedzania Krakowa. Nasi parafianie swoje wojaże zakończyli Mszą Świętą w centrum Jana Pawła II.


Boże Ciało

„Zróbcie mu miejsce, Pan idzie z nieba,

Pod przymiotami ukryty chleba.

Zagrody nasze widzieć przychodzi,

I jak się Jego dzieciom powodzi”

Obchody uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej (swego rodzaju przedłużenia Wielkiego Czwartku) nasza wspólnota połączyła z rocznicą Pierwszej Komunii Świętej dzieci klas IV. Jest to piękne połączenie, bo podczas dzisiejszej uroczystości cieszymy się z faktu, że Bóg zamieszkał z nami pod postacią chleba.


Zakończenie Seminarium Odnowy Wiary i zawiązanie wspólnoty Przyjaciół Oblubieńca

O tajemniczy Płomieniu,
Źródło miłości i prawdy,
Pocieszycielu strapionych,
Przyjdź do nas, Duchu Najświętszy!
Ożywcza roso w znużeniu,
Ogniu wśród chłodu zwątpienia
I jasne światło nadziei,
Przyjdź do nas, Duchu Najświętszy!

W duchu miłości chrześcijańskiej (gr. agape) zebraliśmy się wokół płomieni na ostatnim spotkaniu Seminarium Odnowy Wiary.
Dzięki łasce Ducha Świętego, który prowadził nas przez ostatnie tygodnie, możemy śmiało powiedzieć, że nie jesteśmy już zbieraniną jednostek, ale łączy nas Wspólnota Przyjaciele Oblubieńca.
Od tej pory spotkania (także podczas wakacji!) będą odbywały się dwa razy w miesiącu.
Serdecznie zapraszamy!


Zakończenie Roku Szkolnego

„Kto skąpo sieje, ten skąpo i zbiera, kto zaś hojnie sieje, ten hojnie też zbierać będzie”
Uczniowie zebrali dziś owoce swojej pracy – otrzymali świadectwa i rozstali się ze szkołą na czas wakacji.
Oczywiście nie zapomnieli o Bogu – przed Jego ołtarzem zanosili podziękowania za cały rok szkolny i katechetyczny oraz prosili o błogosławieństwo na czas wakacji.


Pielgrzymka i Diecezjalna Olimpiada Ministrantów

Kolejny dzień pod znakiem rozgrywek…
Reprezentacja naszej Liturgicznej Służby Ołtarza skierowała swoje pielgrzymie kroki ku Matce Kościołów naszej diecezji – katedrze – biorąc tym samym udział w pielgrzymce i diecezjalnej olimpiadzie ministrantów w Zamościu
Nasi ministranci skakali w woku na wyścigi i celowali rzutkami do tarczy.
Mamy nadzieję, że w przyszłym roku zmobilizują się i wystawią drużynę do gry w piłkę nożną lub siatkową.


XXI Diecezjalna Olimpiada Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży

Reprezentacja naszego KSMu wraz z ks. Mateuszem wzięła udział w XXI Diecezjalnej Olimpiadzie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.
Po zaciekłym boju (którego skutkiem są obdarte kolana) nasi wojownicy zdobyli 2. miejsce, a Krystian Baj otrzymał tytuł najlepszego zawodnika.
Gratulujemy!!!

64579679_2357865187822510_2680041055625150464_o

Odpust parafialny

„Boże wszechmocny, w Trójcy niepojęty,
Ciebie wielbimy pokłonem i pieśnią,
Ty bowiem jesteś celem i pragnieniem
Naszego ducha.”

Od samego rana w powietrzu dało się czuć nie tylko wysoką temperaturę, ale i uroczystą atmosferę, bowiem na porannej Mszy Świętej obchodziliśmy 51 rocznicę święceń ks. Kanonika.
W samo południe do naszej parafii zawitał ks. bp. Mariusz Leszczyński, by przewodniczyć uroczystej Mszy Świętej i wygłosić homilię. W swoim słowie pasterz usiłował uchylić rąbka tajemnicy życia Trójcy Świętej. Opisywał obrazy, mające na celu ułatwienie zrozumienia misterium jednego Boga w trzech osobach.

W sobotę wieczorem  rozpoczęliśmy obchody związane z odpustem parafialnym ku czci Trójcy Przenajświętszej i podjęliśmy modlitwę różańca wypominkowego na cmentarzu.
O godzinie osiemnastej zgromadzony lud podjął śpiew „Zwycięzca Śmierci” na rozpoczęcie Mszy, czym dał wyraz swojej głębokiej wiary w zmartwychwstanie ciał.
Podczas homilii Ksiądz Proboszcz mówił o paradoksach wiary związanych z życiem, śmiercią i świętością.


Podziękowanie za dar serca

64640202_2355727751369587_6115938807079501824_o

Dotarło do nas podziękowanie od Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi za środki czystości złożone w darze od młodzieży przystępującej do Sakramentu Bierzmowania w naszej parafii.


Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana i kolejne Nabożeństwo fatimskie

We czwartek 13 czerwca przypadło Święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana – nie dziwi więc, że uroczystą Mszę Świętą celebrował najwyższy (wzrostem) kapłan naszej diecezji – ks. Mateusz.
Podczas homilii zwrócił uwagę na kapłaństwo wszystkich ochrzczonych, których życie ma się stawać ofiarą miłą Bogu. Każdy z nas jest wezwany do tego, by składać Panu ofiarę ze swojej codzienności.
Po Mszy uczciliśmy Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie, rozważaliśmy w różańcu misteria Jego życia i odbyliśmy procesję fatimską wokół kościoła, niosąc figurę Arki Przymierza, Matki Boga – Najświętszej Maryi Panny.
Na koniec mieliśmy możliwość ucałowania relikwii św. Jana Pawła II.


Wyjazd grup duszpasterskich na mecz do Lublina

W zdrowym ciele zdrowy duch!
Kierując się tym hasłem ksiądz Marek Barszczowski – proboszcz naszej parafii – zorganizował wyjazd na mecz dla młodzieży udzielającej się w rozmaitych grupach parafialnych. Mecz U20 Zakończył się wygraną Korei z Ekwadorem
By nie pozostać biernym, młodzież z KSM-u oraz ministranci w najbliższym tygodniu wezmą udział w rozgrywkach w Zamościu i Gromadzie.


18 rocznica święceń kapłańskich ks. Proboszcza

„Kto raz skosztował owoc trwania przy Tobie, Panie
wie czym jest szept miłości, wie czym jest powołanie…”
Dziś w naszej wspólnocie parafialnej świętujemy 18 rocznicę święceń kapłańskich naszego Ks. Proboszcza!
Drogi Księże!
Dzisiaj szczególnie dziękujemy dobremu Bogu za dar Twojego życia i pięknej posługi w naszej parafii. Dziękujemy za każdą sprawowaną Eucharystię,każdą spowiedź i codzienną pracę, za troskę o tę wspólnotę i o naszą świątynię która dzięki Tobie pięknieje a jest naszym skarbem (bo przecież jest mieszkaniem naszego Pana). Życzymy Bożego błogosławieństwa, obfitości łask i darów Ducha Świętego. Niech On sam Cię prowadzi i umacnia, w trudnościach niech pociesza a w głoszeniu Ewangelii niech będzie natchnieniem. Zaś Jezus Chrystus- Najwyższy i Wieczny Kapłan niech będzie zawsze Twoim wzorem… Szczęść Boże na dalsze lata w kapłaństwie!


Jerycho Różańcowe

Dziś (9 czerwca) Uroczystość Zesłania Ducha Świętego. W naszej parafii zakończyliśmy też tygodniowe Jerycho Różańcowe. Był to piękny czas trwania przy Panu Jezusie obecnym w Najświętszym Sakramencie: wszystkie nasze rodziny miały możliwość spotkać się z Panem Bogiem na adoracji…ale na tym się nie skończyło. Każdego dnia mogliśmy modlić się wspólnotowo- już od rana wybrzmiewały Godzinki ku czci Najświętszej Maryi Panny,następnie Eucharystia, Anioł Pański, Koronka do Bożego Miłosierdzia,Nowenna przed Zesłaniem Ducha Świętego, Droga Krzyżowa, Nabożeństwo czerwcowe, Apel jasnogórski z różańcem, nocne Nabożeństwo pokutne i przebłagalne- oto skarbiec modlitw Kościoła, z którego czerpaliśmy, by wypraszać dla całej naszej parafii i diecezji Boże błogosławieństwo i wszelkie potrzebne łaski. W sposób szczególny modliliśmy się za naszych Kapłanów i o nowe powołania kapłańskie- zwłaszcza z naszej parafii. W tym czasie przeżywaliśmy też przyjęcie sakramentu Bierzmowania przez młodzież z rąk Ks. Biskupa Mariana Rojka.
Bogu niech będą dzięki za ten czas modlitwy, za każdą osobę zapatrzoną w Jezusa Eucharystycznego, za naszych Kapłanów towarzyszących nam przez całe Jerycho oraz za Panie Zofie, które poprowadziły nas w tej modlitwie.
„Chwała i dziękczynienie bądź w każdym momencie Jezusowi w Najświętszym Boskim Sakramencie.
Ile minut w godzinie a godzin w wieczności tylekroć bądź pochwalon, Jezu, ma miłości!”


Bierzmowanie

„Bo w naszej ograniczoności nie możemy pojąć Ojca ani Syna; ale dar Ducha Świętego, który nas łączy z Bogiem, oświeca trudności naszej wiary w tajemnicę Wcielenia się Boga. Przyjmujemy Go więc, aby poznać Boga” pisał św. Hilary.
Trzydzieści dziewięć osób w naszej trzeszczańskiej świątyni przyjęło dziś sakrament bierzmowania z rąk ks. dra bpa Mariana Rojka – pasterza naszej diecezji .Swoją obecnością zaszczycili również księża z dekanatu i zaprzyjaźnionych parafii, czele z księdzem dziekanem Zygmuntem Żółkiewskim.
Młodzież wyraziła swoje pragnienie, by Duch Święty, którego otrzyma, uzdolnił ją do mężnego wyznawania wiary i do postępowania według jej zasad.
Pod koniec Mszy Świętej miał miejsce obrzęd przyjęcia nowych ministrantów – jako reprezentant nowego pokolenia służących przy Ołtarzu Pana specjalne błogosławieństwo przyjął Patryk.
Nie pozostaje nam nic innego, jak tylko życzyć, by wzrastali w łasce u Boga i ludzi.


Rozpoczęcie Jerycha Różańcowego i pierwsza rocznica święceń kapłańskich ks. Mateusza

„Drżą aniołowie zdumieni odmianą losu człowieka:
Ciało obmyte z przewiny króluje w Słowie Wcielonym.
Ty jesteś, Chryste, radością, nagrodą nam obiecaną;
Świata całością kierujesz, poskramiasz złudy doczesne.”

Uroczystością Wniebowstąpienia Pańskiego rozpoczynamy Jerycho Różańcowe w naszej parafii. Spoglądamy na niebo, skąd powtórnie przyjdzie nasz Pan Jezus Chrystus i przez najbliższe siedem dni będziemy nieustannie trwać przed tronem Boga Najwyższego.

Ten dzień (2 czerwca) jest jednocześnie pierwszą rocznicą święceń księdza wikariusza. Dokładnie rok temu ks. Mateusz stał się kapłanem na wzór Chrystusa -Najwyższego Kapłana i Żertwy.


Msza św. w Leopoldowie w intencji pomordowanych w  1944 r. przez OUN- UPA

Mieszkańcy wsi Leopoldów, władze samorządowe, poczty sztandarowe i reprezentanci szkół oraz jednostek OSP z naszej gminy zebrali się dziś wokół pomnika upamiętniającego pomordowanych w 1944 roku przez OUN-UPA.
Podczas uroczystej Mszy Świętej sprawowanej w intencji zamordowanych, ks. Kanonik Włodzimierz Kwietniewski w kazaniu zwrócił uwagę na fakt, że była to rzeź dokonana przez bratni naród, przez pobratymców. Im bardziej zdradziecko zadaje się ranę, tym jest ona boleśniejsza.


Jerycho Różańcowe (2-8 czerwca)

Jerycho

Przed nami Jerycho Różańcowe na które zapraszamy wszystkie Rodziny naszej parafii!
Czym jest Jerycho?
Nazwa nawiązuje do wydarzenia opisanego w biblijnej Księdze Jozuego…
Gdy Jozue poprowadził Izraelitów do Ziemi Obiecanej, jako pierwsze postanowił zdobyć właśnie Jerycho, które było otoczone potężnym podwójnym murem. Izraelici maszerowali dookoła niego przez sześć dni z kapłanami niosącymi Arkę Pana na czele. Siódmego dnia okrążyli miasto siedmiokrotnie i kiedy kapłani zadęli w trąby, wznieśli potężny okrzyk. Na jego dźwięk mury się zawaliły a Jozue zdobył miasto.
Do tego wydarzenia nawiązuje inicjatywa „Jerycha Różańcowego”. Jerycho jest w Biblii symbolem grzechu i kultów pogańskich. Zostało zdobyte dzięki nieprzerwanej modlitwie. My również chcemy poprzez nieprzerwaną modlitwę, wraz z Maryją- Nową Arką Przymierza i Hetmanką zastępów niebieskich walczyć ze złem. Zburzenie Jerycha nastąpiło dzięki posłuszeństwu Bogu i Jego nadzwyczajnej interwencji, dlatego chcemy być posłuszni wezwaniu fatimskiemu i mocą Bożą kruszyć struktury grzechu w naszej parafii, wspólnotach i rodzinach.
Jerycho Różańcowe potrwa w Trzeszczanach od 2 do 8 czerwca. Będziemy modlić się rodzinami wg harmonogramu dostępnego w poszczególnych miejscowościach.
Intencje Jerycha Różancowego:
-Za całą naszą parafię i wszystkich jej mieszkańców, za naszych Kapłanów i o nowe powołania kapłańskie i zakonne z naszej parafii;
-O odrodzenie ducha modlitwy, pokuty i adoracji w parafii i diecezji;
-O umocnienie w Duchu św. Papieża, biskupów i prezbiterów i o ożywienie apostolstwa świeckich;
– O Polskę wierną Bogu, krzyżowi i Ewangelii i wypełnienie Jasnogórskich Ślubów Narodu;
-Za wszystkie dzieła ewangelizacyjne i sprawy budowlane w naszej parafii i diecezji.
Zapraszamy!


Niedziela powołaniowa i transmisja telewizyjna

Cała nasza parafia modliła się 26 maja w intencji powołanych i o nowe powołania z naszej wspólnoty parafialnej. Okazją do zanoszenia takich modłów przed Boży tron była wizyta alumnów z seminarium naszej diecezji, wraz z ojcem duchownym, ks Dominikiem. WSD Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej zaprasza nas do włączenia się w Dzieło Duchowej Pomocy Powołanym poprzez modlitwę bądź inne zobowiązanie duchowe w intencji powołanych.
Gościnne progi naszej świątyni otworzyły się dzisiaj także dla TVP 3 Lublin, która transmitowała Mszę Świętą o godzinie 10:00.


Pielgrzymka na Jasną Górę

dla dzieci, które przystąpiły do I Komunii św.

„Madonno, Czarna Madonno! Jak dobrze Twym dzieckiem być…”

Pod przewodnictwem naszych Kapłanów- ks. Proboszcza oraz ks. Kanonika- Dzieci, które przystąpiły w naszej parafii do I Komunii św., oraz ich Rodzice wybrali się do Częstochowy, by pokłonić się Mateńce i podziękować Bogu za przyjęcie do swoich serc Jezusa Eucharystycznego. Msza św dziękczynna w kaplicy cudownego obrazu, której przewodniczył ks.Proboszcz a koncelebrował ks. Kanonik, była najważniejszym momentem tego pielgrzymowania. Zwiedzanie wieży jasnogórskiej było nie lada atrakcją dla najmłodszych a barwne opowieści Brata Józefa Trynieckiego na długo zapadną w pamięci dzieci i rodziców. Wieczorny Apel Jasnogórski wprowadził wszystkich ponownie w nastrój modlitewnego skupienia i zwrócenia się do Matki Bożej by zawierzyć Jej wszelkie swoje sprawy. Pięknym akcentem na koniec dnia u Tronu Królowej było spotkanie z arcybiskupem Wacławem Depo, który nie ukrywał radości i obdarzył zgromadzonych błogosławieństwem. Niestrudzeni Pielgrzymi z naszej parafii drugi dzień rozpoczęli Eucharystią w kaplicy Matki Bożej Różańcowej na Jasnej Górze. Wypoczęci i rozmodleni wędrowcy wyruszyli w dalszą drogę- do parku rozrywki dla dzieci „Energylandia Zator”, gdzie czekała już na nich moc atrakcji  i emocjonujących zabaw na świeżym powietrzu… Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wyjazdu.


I Komunia święta

Oto jest dzień, który dał nam Pan!
Dwanaścioro dzieci z naszej parafii, po raz pierwszy 19 maja 2019 roku, w pełni uczestniczyło w Ofierze Eucharystycznej. Miesiące przygotowań doprowadziły do wielkiego finału – Jezus Chrystus zamieszkał w sercach tych młodych ludzi. Po wysłuchaniu homilii, którą wygłosił ks. Mateusz, zgromadzone licznie rodziny były świadkami, jak dzieci ze szczerym sercem przyjmowały Najświętszy Sakrament, którego udzielał im ks. Proboszcz naszej wspólnoty parafialnej. Módlmy się, aby żadna z tych dwunastu owieczek, nigdy nie odeszła od owczarni Pana.


Nowe stroje dla Liturgicznej Służby Ołtarza

„Introibo ad altare Dei
ad Deum qui laetificat juventutem meam…”

Liturgiczna Służba Ołtarza naszej parafii wpisała się dzisiaj w dawną i chlubną tradycję noszenia specjalnych strojów podczas służenia podczas Eucharystii. Na porannej Mszy św. ks. Proboszcz poświęcił sutanele i pelerynki, które będą służyły naszym ministrantom na większą chwałę Bożą a są darem od Rodziców Młodzieży przygotowującej się w tym roku do bierzmowania.
Zapraszamy, by zobaczyć, jak pięknie się prezentują w nowych strojach i zapoznać się z obrazami przedstawiającymi ministrantów minionych epok.


Rozpoczęcie Nabożeństw Fatimskich 2019

Z dalekiej Fatimy donośnie brzmi dzwon 
Zjawienie Maryi ogłasza nam on…

Mszą Świętą, różańcem i procesją wokół naszego trzeszczańskiego kościoła rozpoczęliśmy cykl nabożeństw fatimskich, które będą miały miejsce w naszej parafii trzynastego dnia każdego miesiąca. Słowo Boże skierował do nas ks. Krzysztof Hawro, wikariusz parafii katedralnej i redaktor tygodnika „Niedziela”. Swoje rozważania snuł na kanwie przytoczonej powyżej pieśni „Z dalekiej Fatimy”, mocny akcent kładąc na pokutę, do której wzywała Niepokalana Dziewica w Fatimie.Po Mszy Świętej odpowiedzieliśmy na to wezwanie – przed Chrystusem Eucharystycznym w różańcu rozważaliśmy chwalebne misteria życia naszego Odkupiciela. Szczególny wymiar miała trzecia tajemnica – Zesłanie Ducha Świętego. Leżąc krzyżem, ks. Krzysztof modlił się w intencji kapłanów – prosił o wzbudzenie nowych powołań i błagał Pana o wybaczenie grzechów duchowieństwa.

Na koniec nasi parafianie w procesji nieśli figurę Arki Przymierza – Maryi, Matki Boga i ucałowali relikwie św. Jana Pawła II.


Odpust w kościele filialnym w Chyżowicach

Deszczowa pogoda nie przeszkodziła mieszkańcom Chyżowic zgromadzić się w kościele filialnym by świętować odpust ku czci św. Floriana.  Mszę św. odprawił i kazanie wygłosił ks. Proboszcz Marek Barszczowski,który przypomniał zebranym o tym, że to właśnie św. Florian pokazał swoim życiem, iż są takie wartości, które nie podlegają negocjacjom: Kościół, naród i rodzina.

„Św. Florianie- nasz patronie. Wspieraj nas w walce z ogniem fizycznym i duchowym.Uproś nam łaskę wierności Ewangelii i Kościołowi rzymskiemu.Nie pozwól,byśmy ulegli pokusie rzucania kadzidła obcym bogom, daj siłę do trwania na posterunku-nawet, gdy już sami nie widzimy sensu dalszej walki.” ( fragm. kazania)


Obchody ku czci św. Floriana- patrona strażaków

4 maja obchodzimy wspomnienie św. Floriana. Oznacza to, że w sposób szczególny pamiętamy o naszych dzielnych Strażakach.
Mówi się,że wszyscy strażacy idą zawsze do nieba. Dlaczego? Bo…piekło szybko by ugasili.
Galowe mundury, sztandary…duma i wdzięczność wymalowane na wielu twarzach towarzyszyły Mszy św.w intencji wszystkich strażaków, której przewodniczył ks. Proboszcz Marek Barszczowski. Zgromadzonych w świątyni powitał Pan Wójt Gminy Trzeszczany Stanisław Czarnota a kazanie wygłosił Kapelan Strażaków Powiatu Hrubieszowskiego- ks.Piotr Ciećkiewicz. Po Mszy św. życzenia złożył Pan Komendant PSP w Hrubieszowie kpt. Piotr Gronowicz a jeden z druhów odczytał również życzenia od Pana Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. My- parafianie również chcemy dołączyć do tych wszystkich życzeń.
Drodzy Strażacy!!!
Z okazji Waszego święta życzymy Wam bezpiecznej służby, zawsze szczęśliwych powrotów z akcji, zdrowia, szczęścia oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym. Należą Wam się ogromne podziękowania za poświęcenie w ochronie życia i mienia ludzkiego, za zaangażowanie i gotowość do niesienia pomocy.

Wasza praca jest niezwykle ważna. Dajecie nam poczucie bezpieczeństwa, możemy przecież na Was liczyć o każdej porze dnia i nocy. Serdeczne podziękowania i życzenia kierujemy również do Waszych najbliższych, którzy przecież nie raz muszą martwić się o Wasz bezpieczny powrót do domu. Niech Św. Florian otacza Was swoją opieką w wypełnianiu strażackiej powinności a ta trudna służba niech będzie dla Was źródłem satysfakcji i powodem do dumy.


3 maja

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski i obchody 228 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja zgromadziła nas w kościele parafialnym.
Dziękujemy Bogu za wolną Polskę i za to, że dał naszemu narodowi w Bożej Rodzicielce „przedziwną pomoc i obronę”. W uroczystościach wzięli udział mieszkańcy naszej gminy- na czele z Panem Wójtem Stanisławem Czarnotą i Panem Przewodniczącym Rady Gminy Mariuszem Pietnowskim. W obecności pocztów sztandarowych, Dyrekcji szkół z terenu gminy i wszystkich zgromadzonych, dzieci ze Szkoły Podstawowej w Mołodiatyczach przypomniały nam wydarzenia z dziejów Polski zapisane na kartach historii.
Po części artystycznej wszyscy wzięliśmy udział Eucharystii w intencji Ojczyzny którą odprawili nasi kapłani pod przewodnictwem ks.Proboszcza Marka Barszczowskiego; okolicznosciowe kazanie wygłosił ks. Kanonik Włodzimierz Kwietniewski przypominając, że patriotyzmu uczy nas Matka Boża a nabożeństwo majowe poprowadził ks. Wikariusz- Mateusz Kopa.


Pielgrzymka parafialna na Pomorze

Wiosna zachęca do podróżowania…  a my wyruszyliśmy na Pomorze. Zwiedzaliśmy m.in. Swarzewo, Kalwarię Wejherowską, Gdańsk, Sopot, Gdynię i Toruń. Piękna pogoda towarzyszyła nam na każdym kroku ( jak zwykle na zmówienie). Fotorelacja poniżej oraz w naszej galerii.