Rok 2018


Tworzymy galerię zdjęć naszego kościoła

Nasz piękny, zabytkowy kościół od prawie 100 lat jest miejscem sprawowania Eucharystii.  Tutaj też miało miejsce wiele wydarzeń religijnych, tu większość z nas przystępowała do sakramentów, tutaj gromadzimy się na nabożeństwach i przy wielu innych ważnych okazjach…
Zachęcamy do tego, aby przysyłać na nasz adres e-mail zdjęcia kościoła parafialnego, posłużą one do stworzenia pamiątkową galerii (mogą to być własne lub stare fotografie).

50265730_2029205383822644_6493731612268691456_o
fot. Monika Łysiak

Zdjęcie0180

fot. Wioletta Szostak


Zakończenie wizyty duszpasterskiej

szopka

W minionym tygodniu zakończyliśmy w naszej parafii wizytę duszpasterską. Był to czas radosnego spotkania na wspólnej modlitwie.
Bardzo dziękujemy za życzliwe przyjęcie z tzw. kolędą. Dziękujemy także za dobre słowa dające otuchę, za zaufanie i doświadczenie, że jesteście z nami. Dziękujemy za wspólną modlitwę, posiłki i pomoc w dotarciu do miejsc kolędowania, także za wszelkie ofiary składamy serdeczne „Bóg zapłać”.

Niech nam wszystkim Bóg błogosławi i towarzyszy w codzienności.

Boże Narodzenie


SOW

Seminarium Odnowy Wiary

Pięć osób wraz z Kapłanami z naszej parafii wzięło udział w Seminarium Odnowy Wiary prowadzonego przez wspólnotę Przyjaciół Oblubieńca, które zakończyło się 20 grudnia uroczystą Eucharystią w parafii pw. Świętej Bożej Opatrzności w Zamościu. Był to niezwykły czas doświadczania miłującej obecności Boga i Jego miłosierdzia, oraz zaproszenia do tego, aby otwierać się na Jego działanie i przyjąć Go na nowo do swojego życia. Wszystkim przedstawicielom naszej parafii dziękujemy za otwartość i podjęcie trudu formacji trwającej dwanaście tygodni.


IMG_3431

Rekolekcje adwentowe…

…w naszej parafii dobiegły końca.

Jesteśmy wdzięczni Ks.Kan. Stanisławowi Solilakowi za wygłoszone nauki i przybliżenie nam osoby Ducha Świętego.Niech podsumowaniem tych rekolekcji będą słowa Ks.Rekolekcjonisty:
„Owocem Ducha jest miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność i opanowanie. (Ga 5,22-23a). Niech te owoce będą naszym udziałem i towarzyszą nam w tych ostatnich dniach naszej adwentowej tęsknoty za spotkaniem z nowonarodzonym Panem.”
Duchu Święty, Dawco i Darze!
Duchu Święty, który jesteś współistotny Ojcu i Synowi- prowadź nas w wierze i miłości przez Jezusa do Boga Ojca. Amen.


Adwent rekolekcje

IMG_3008

UROCZYSTOŚĆ NIEPOKALANEGO POCZĘCIA MATKI BOŻEJ 8 GRUDNIA – ADORACJA NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej stanowiła w naszej parafii okazję do osobistej adoracji Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Był to czas spotkania z żywym Bogiem, który przychodzi do naszej codzienności, by nas słuchać, by pozwolić na nowo odkryć Jego miłość, by powierzyć Mu całe swoje życie. To czas modlitwy: zarówno osobistej jak i wspólnotowej- tę poprowadziły Koła Żywego Różańca i Róże Różańcowe Rodziców modlących się za swoje dzieci. Po Mszy Świętej sześć osób podjęło Duchową Adopcję Dziecka Poczętego, która potrwa dziewięć najbliższych miesięcy.
Maryjo Niepokalanie Poczęta, wstawiaj się za nami, byśmy na nowo otworzyli serca dla nadchodzącego Pana Jezusa, który jest Emmanuelem- Bogiem z nami.


FINAŁ SZLACHETNEJ PACZKI

Po raz drugi w naszej parafii przygotowaliśmy Szlachetną Paczkę, która 9 grudnia dotarła do celu. Tym razem- dzięki Waszej ogromnej pomocy- udało się przygotować sześć opakowań darów dla Pana, którego objęliśmy pomocą. Znalazły się w nich przede wszystkim artykuły żywnościowe, środki czystości, odzież, obuwie i ciśnieniomierz- który był marzeniem Pana Mariusza.
Dziękujemy wszystkim Darczyńcom  oraz Wolontariuszom Szlachetnej Paczki z Powiatu Hrubieszów za okazaną pomoc!


 ŚW. MIKOŁAJ W NASZEJ PARAFII 

2 (1)

Spotkanie ze św. Mikołajem w naszej parafii dostarczyło wielu pozytywnych emocji: zarówno najmłodszym, jak i tym troszeczkę starszym.
Dziękujemy za wspaniałe prezenty i wielkie uśmiechy, które św. Mikołaj pozostawił na naszych twarzach!
Do zobaczenia… 😉 

MIKOŁAJ (2)

HARCERZE SĄ WŚRÓD NAS 

1 grudnia harcerze z Samodzielnego Zastępu „Eter” podczas zbiórki wcielili się w mężnych wojów i przeszli szereg prób, mających sprawdzić ich siłę ciała, umysłu i ducha. Aż ośmiu z nich udało się zdobyć mundur harcerski 
Druhom gratulujemy i życzymy dalszego rozwoju, a was zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć ze zbiórki.  fot. Krystian Strupieniuk.


35 -LECIE POSŁUGI PANA ORGANISTY – HENRYKA KOSAKOWSKIEGO

Pan Organista

W niedzielę, 4 listopada  przeżywaliśmy w naszej wspólnocie parafialnej uroczystość 35-lecia posługi Pana Henryka Kosakowskiego jako organisty. Dziękujemy Mu za to, że od tylu lat ubogaca śpiewem i piękną grą na organach Msze św i liczne nabożeństwa w naszym kościele i jego filiach, jak również za uśmiech, życzliwość i dobre słowo które zawsze ma dla każdego.

Życzymy Bożego błogosławieństwa, dużo zdrowia i radości na dalsze lata pracy wśród nas oraz opieki św Cecylii.

Jubileusz Pana Organisty

Bal Wszystkich Świętych

31 października w naszej parafii miało miejsce niezwykłe wydarzenie! Każdy chętny miał okazję wziąć udział w Balu Wszystkich Świętych. Ten wyjątkowy wieczór rozpoczęliśmy od tego, co najważniejsze – spotkania z Panem Jezusem na Mszy Świętej, której przewodniczył Ks. Mateusz. Następnie wszystkie dzieci, które zechciały wcielić się w ulubionego świętego, miały możliwość zgromadzić się wokół Najświętszego Sakramentu i wraz z Ks. Proboszczem odmówić modlitwę różańcową. Był to również czas dziękczynienia za to, że przez cały miesiąc mogliśmy gromadzić się i wypraszać u Pana wszelkie potrzebne łaski. Po modlitwie korowód Wszystkich Świętych wyruszył na salę balową, gdzie powitał nas św. Andrzej Bobola, zapraszając do iście niebiańskiej zabawy. Ks. Proboszcz wraz z Ks. Kanonikiem rozstrzygnęli konkurs na najciekawszy strój świętego. I miejsce zajęła bł. Karolina Kózkówna, II miejsce przypadło św. Franciszkowi Marto, a III zajęła maleńka Joanna D’ark. Pojawił się również Święty Mikołaj z prezentami. Podczas zabawy wszyscy Święci skorzystali z posiłku przygotowanego przez rodziców. Radości, tańców, zabaw, konkursów i uśmiechu zapewne nie byłoby końca (jak w niebie). Niestety nasze ciała nie są (jeszcze) uwielbione, więc uległy zmęczeniu i w świetnych humorach rozeszliśmy się do domów, w końcu nawet święty musi czasem… odpocząć 😉

Panu Wójtowi Stanisławowi Czarnocie dziękujemy za udostępnienie świetlicy, Panu Stanisławowi Wojczukowi i wszystkim Pracownikom GOKu w Trzeszczanach za pomoc w organizacji balu, a Rodzicom za przygotowanie poczęstunku.


„JEDEN Z WIELU”

– taki tytuł nosi książka, której promocja odbyła się 28 października w naszej Parafii. Jej autorem jest ks. kan. Zygmunt Lipski. Przybył On na zaproszenie Ks. Proboszcza- Marka Barszczowskiego, który podkreślił, jak ważny w dzisiejszych czasach jest lokalny patriotyzm oraz kultywowanie pamięci o ludziach którzy tworzyli historię naszej Małej Ojczyzny.

Ks. Kanonik wygłosił tej niedzieli piękne kazania. Przybliżył parafianom postać głównego bohatera utworu – ks. Stanisława Kontka, który urodził się w Nieledwi i został ochrzczony w naszym kościele parafialnym. Przedstawił również cel, jaki przyświecał Mu podczas pisania tej książki:

„…zrodziła mi się myśl,aby go upamiętnić i w ten sposób przyczynić się do szerzenia prawdy o ludobójstwie w Katyniu. (…) Niech ta publikacja będzie hołdem złożonym ks. Stanisławowi Kontkowi za jego heroiczną służbę Bogu i Ojczyźnie”

W imieniu całej naszej wspólnoty gminnej i parafialnej wystąpił Pan Wójt Gminy Trzeszczany- Stanisław Czarnota, który podziękował ks. Kanonikowi za niezwykłą determinację, trud i poświęcony czas dla odkrywania i zapisania miejscowej historii. Ks.  Kanonik wyraził również wdzięczność Panu Wójtowi podkreślając, iż okazał Mu wielką pomoc i wsparcie podczas pracy nad tym dziełem.

ks.z.lipski

Autor publikacji  urodził się 23 listopada 1939 roku w miejscowości Starzyń koło Horodła, w powiecie Hrubieszów. W roku 1948 przyjął pierwszą komunię świętą i sakrament bierzmowania z rąk ówczesnego biskupa lubelskiego Stefana Wyszyńskiego.Po ukończeniu szkoły podstawowej w Nieledwi rozpoczął naukę w Gimnazjum i Liceum w Hrubieszowie. Po maturze, w 1957 roku, wstąpił do Seminarium Diecezjalnego w Lublinie, które ukończył w 1963 r. przyjmując święcenia kapłańskie z rąk biskupa Piotra Kałwy. Mszę Św. prymicyjną odprawił 16 czerwca w kościele parafialnym w Trzeszczanach. W latach 1963-1964 pracował jako wikariusz w Garbowie, a następnie Puchaczowie (1964-1967). 8 września 1967 roku powierzono mu obowiązki duszpasterskie w Nadrybiu. W latach 1980-2005 był proboszczem w Nieliszu i Dąbrowicy. Wybudował kościół w Gruszce Dużej i w Dąbrowicy. W 2005 roku został przeniesiony w stan emerytalny.

Książki o ks. Stanisławie Kontku można zakupić w parafii – cena:12 zł.


Tydzień misyjny

„ Pełni Ducha i posłani”- pod takim hasłem przebiega tegoroczny Tydzień Misyjny, który rozpoczął się 21 października. Jest to czas większego zaangażowania dla wszystkich, którzy biorą sobie do serca misyjny nakaz Jezusa, jak również możliwość do okazywania naszej wdzięczności za dar wiary i szczególnej pamięci o misjonarzach.

     Przedstawiciele Szkolnego Koła Misyjnego działającego przy Szkole Podstawowej im. C.K. Norwida w Trzeszczanach aktywnie włączyli się w przeżywanie Tygodnia Misyjnego. W niedzielę (21 października) wraz z opiekunem – Panią Barbarą Gryn oraz Ks. Proboszczem Markiem Barszczowskim poprowadzili modlitwę różańcową na antenie Katolickiego Radia Zamość w intencji dzieci z całego świata.

     W piątek (26 października) uczestniczyli w III Turnieju Tenisa Stołowego „ Z myślą o misjonarzach” w Białopolu. Honorowy patronat nad spotkaniem objął JE Ks. Bp Marian Rojek. Mali sportowcy uzyskali w rozgrywkach II miejsce drużynowo oraz I, II i III miejsce indywidualnie. Wszystkim uczestnikom dziękujemy a Laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

    W niedzielę Szkolne Koło Misyjne poprowadziło jeszcze w kościele parafialnym różaniec o godz. 11.30.


Msza św.za pomordowanych w latach 1939-1946 w 100 rocznicę odzyskania niepodległości

Aby pielęgnować pamięć o tych, którzy oddali życie za wolną Ojczyznę, 7 września 2018 r.  odbyła się Msza św. dziękczynna w 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę oraz za pomordowanych w latach 1939-1946. Eucharystii przewodniczył ks. Proboszcz Marek Barszczowski. Na cmentarzu parafialnym, przy udziale władz gminy na czele z Panem Wójtem Stanisławem Czarnotą, za poległych żołnierzy modlili się uczniowie i nauczyciele szkół oraz członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej  i Koła Rejonowego w Trzeszczanach.


Odpust parafialny ku czci Narodzenia NMP & dożynki parafialne

Jak co roku – 8 września w naszej parafii odbył się odpust ku czci Narodzenia NMP. Licznie zgromadzeni parafianie i goście wzięli udział w Mszy św. koncelebrowanej, której przewodniczył i kazanie wygłosił ks. Prałat Andrzej Puzon. Wszystkich zgromadzonych serdecznie powitał ks. Proboszcz Marek Barszczowski. Był to również czas dziękczynienia Bogu za tegoroczne plony: rolnicy z terenu parafii przynieśli do kościoła piękne wieńce  a po Mszy św. Starostowie poczęstowali zebranych  tegorocznym chlebem dożynkowym, którego dla nikogo nie zabrakło.


50-LECIE KAPŁaŃSTWA KS KAN. WŁODZIMIERZA KWIETNIEWSKIEGO

Kimże ja jestem, Panie mój, Boże,

że doprowadziłeś mnie aż dotąd?”

2 Sm 7,18

     W 2018 roku w naszej wspólnocie parafialnej przeżywaliśmy 50 rocznicę święceń kapłańskich Ks. Kan. Włodzimierza Kwietniewskiego. Pismo św. mówi, że Jubileusz  50-lecia został ustanowiony przez samego Pana Boga: ” Będziecie święcić pięćdziesiąty rok (…) Będzie to dla was jubileusz” (por. Kpł. 25,10)

Ks. Knonik Włodzimierz Kwietniewski

  Ks. Kanonik urodził się i wychował w Opolu Lubelskim. Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Lublinie i został wyświęcony 16 czerwca 1968 roku przez Ks. Biskupa Piotra Kałwę w archikatedrze lubelskiej.  W swojej pracy duszpasterskiej posługiwał w następujących parafiach: Huta Krzeszowska 1968-1971, Godziszów 1971-1977, Susiec 1977-1994, Tuczępy 1994-2003, Dubienka 2003-2014, Huta Różaniecka 2014-2016 i Trzeszczany od 2016 r. (dwie ostatnie jako emeryt).

   Wraz ze swoimi Kolegami kursowymi 16 czerwca 2018 roku Ks. Kanonik koncelebrował Mszę św. dziękczynną w archikatedrze lubelskiej. Eucharystii przewodniczył Jego Ekscelencja Stanisław Budzik przy udziale biskupów pomocniczych lubelskich. Po Mszy św. Jubilaci złożyli kwiaty na grobach Ks. Biskupa Piotra Kałwy i Ks. Arcybiskupa Józefa Życińskiego.

Msza św. jubileuszowa w archikatedrze lubelskiej
Msza św. jubileuszowa w archikatedrze lubelskiej

  Ks Kanonik wraz z Ks. Proboszczem Markiem Barszczowskim w roku Złotego Jubileuszu spotkali się też w Częstochowie z Arcybiskupem Wacławem Depo, który przekazał na ręce Ks. Kanonika moc serdecznych życzeń i gratulacji, oraz pobłogosławił na dalsze życie i posługę kapłańską.

Spotkanie z Ks. abp. Wacławem Depo z okazji 50-lecia święceń kapłańskich Ks. kan. Włodzimierza Kwietniewskiego
Spotkanie z Ks. abp. Wacławem Depo z okazji 50-lecia święceń kapłańskich Ks. kan. Włodzimierza Kwietniewskiego

   W naszej parafii uroczystości jubileuszowe odbyły się 26 sierpnia o godz. 16:00.  Przed rozpoczęciem Eucharystii przeżyliśmy piękny czas składania życzeń Jubilatowi. Jednym z prezentów, które otrzymał był specjalny Krzyż Jubileuszowy-dar Ks Proboszcza.

IMG_6498
Poświęcenie Krzyża Jubileuszowego

  Eucharystii przewodniczył Pasterz naszej diecezji – Jego Ekscelencja Ks. Biskup Marian Rojek, który wygłosił budujące Słowo Boże. Przybyli również Koledzy kursowi Ks. Kanonika, Kapłani z diecezji jak również (m.in.) delegacje z parafii w których przez lata posługiwał.

IMG_6535
Msza Św. jubileuszowa pod przewodnictwem JE Ks. Biskupa Mariana Rojka

  Podczas uroczystości głos zabrali Wójt Gminy Trzeszczany – Pan Stanisław Czarnota oraz Wojewoda Lubelski- Pan Przemysław Czarnek, który wręczył Ks. Kanonikowi specjalne odznaczenie.

” Polski kapłan to jest marka. Za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju działalności społecznej i pracy duszpasterskiej i za pielęgnowanie i upowszechnianie historii Polski w imieniu prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wręczyłem ks. kan. Włodzimierzowi Kwietniewskiemu Złoty Krzyż Zasługi. Z okazji jubileuszu święceń kapłańskich nadałem Księdzu dyplom uznania za wierną i wytrwałą służbę Bogu, Kościołowi i powierzonym bliźnim, za świadectwo wiary i troski o człowieka. To był dla mnie wielki zaszczyt móc odznaczyć tak wybitną osobę. Życzę zdrowia i jeszcze długiej posługi wśród nas.” 

Wojewoda Lubelski- Przemysław Czarnek

IMG_6565
Wręczenie Złotego Krzyża Zasługi przez Wojewodę Lubelskiego Pana Przemysława Czarnka
Jubileusz (2)
Wręczenie Dyplomu uznania przez Wojewodę Lubelskiego Pana Przemysława Czarnka

 Z okazji Złotego Jubileuszu Ks. Kanonik napisał wiersz o swoim powołaniu.:

Powołałeś mnie Panie- powiedziałem- jestem

Zapukałeś do serca- „ Czy ty mnie miłujesz?”

Otworzyłem je całe, wiedziałeś, co czuję

A Ty mnie przygarnąłeś miłosierdzia gestem

Jak dobrze było z Tobą iść razem przez lata

Przez cierniste rozłogi codziennych trudności

Przez łan lilii śnieżnych kapłańskich radości

Serce moje z Twoim w pieśń wdzięczności splatać

Dziś spoglądasz Mistrzu w serce moje biedne

Tak jak wtedy, przed laty, gorące dla Ciebie

Umocnij w nim dobro, strzeż od zniechęcenia

Spraw, aby było Tobie oddane i wierne

chętne zawsze do pracy dla ludzi zbawienia

Zanim znajdzie spoczynek przy swym Mistrzu w niebie.

 Otaczajmy Ks. Kanonika w tym szczególnym czasie naszą modlitwą, składajmy dziękczynienie Bogu za wszystkie lata Jego posługi Kościołowi i prośmy o zdrowie, Boże błogosławieństwo i dary Ducha Świętego na dalsze lata w Kapłaństwie.

50

Artykuł o Ks. Kanoniku w „Niedzieli” Zamojsko – Lubaczowskiej:

Niedziela -artykuł
Niedziela-artykuł2

Witamy KS MAteusza

W sierpniu 2018 roku posługę w naszej parafii podjął ks. Mateusz Kopa pochodzący z Lubaczowa. Życzymy owocnej współpracy i opieki świętych patronów!

2 Męskie Oblężenie Jasnej Góry

Pielgrzymka scholi

Boże Ciało i oktawa

I Komunia Św. & pielgrzymka

Pielgrzymka- Kalwaria Pacławska

Droga Światła

Wielkanoc